CIJENE???KOLIKO PLAĆAMO???

Komentari i kritike, prijava grešaka, ideje, pitanja itd.
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Post Postao/la inspektor »

Nemora biti ram jer su i zamišljene da budu bez rama ,a neznam u kojim slučajevima dolazi do gniječenja pčela ,prilikom manipulacije nastavcima ili okvirima (moraš malo napisati ako imaš zapažanja) komunikacija je po meni idealna i ona bi se umetanjem rama odnosno povećanjem razmaka između korpusa samo pogoršala odnosno pčele bi bile primorane da grade zaperke preko kojih bi komunicirale sa korpusima , pa makar taj ram bio i minimalne debljine jer je sama plastićna rešetka (odnosno njena debljina) već na granici dozvoljenog razmaka između okvira susjednih korpusa
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Taj ko je zamislio nije dobro mislio, ako je baš tako mislio!

Ako postaviš tu MR o kojoj govoriš na prvi nastavak imaš odstojanje od 7 ili 8 mm od satonoše donjeg nastavka do MR,,,, ,,ako postaviš odmah na MR gornji nastavak pogledaj šta se desilo.

-Okviri gornjeg natavka su ravni sa dnom nastavkom , kad postaviš taj nastavak direkt na MR šta si dobio,, MR je priljubila uz donju levicu okvira,, sve pčele koje se nalaze uglavnom budu zgnječene,,,

Ako pogledaš drugi segment,, na toj MR nema lijeta ,, frekvencija pčela na tom djelu izuzetno velika pogotovo kad ide glavna paša,,, Donji nastavak je plodište,, iznad MR je medište,,,, prolaz za pčele je samo na djelovima između okvira gornjeg nastavka....

Ako opet ne budem jasan šta želim reći uslikat ću pa da se vidi na slikama ,,ne moram biti u pravi ali u stvarnosti to tako funkcioniše . Istina je da će pčele da hodju kroz taj slobodni dio. ..

Ili da kažemo ovako,,, sve MR koje nemaju ram 50 % i više, je slabija prohodnost , komunikacija pčela sa medištem, Cilj nam je da za kratko vrijeme imamo pune medišne nastavke.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

u potpunosti se slazem sa senadom, ja cak sada trazim da mi je na ramu od maticke resetke leto sto vece, jer sam primjetio da pcele na taj nacin sakupe nesto vise meda..plus ram oogucuje jednako rastojanje izmedju donjeg nastavka i resetke, te gornjeg nastavka i resetke, te pruza pcelama slobodniji hod, a da ne govorim o gnjecenu..
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Post Postao/la inspektor »

Sve pčele se zgniječe samo ako ti visi brada sa donje strane okvira pa ih tako stavljaš na matičnu rešetku ali je li to stvarno tako ? Matičn rešetka je šuplja zar ne ?Mogućnost gaženja većeg broja pčela je zanemariva . Drugi segment se rješava sa okruglim otvorima na korpusima jer iako imamo leto na matičnoj rešetci ,po tvojoj logici "dug je put od tog leta do trećeg pa ponekad i četvrtog korpusa " zar ne ? Ne moraš ništa slikati , jedino ako baš hoćeš , znam tačno šta pričam ,a ti probaj pa neznam ,,, vidi ;;;;; pošto sam vidio da na tvojim košnicama niti jedan korpus nema okruglo leto . Zašto ???
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Post Postao/la inspektor »

keno83 je napisao/la:u potpunosti se slazem sa senadom, ja cak sada trazim da mi je na ramu od maticke resetke leto sto vece, jer sam primjetio da pcele na taj nacin sakupe nesto vise meda..plus ram oogucuje jednako rastojanje izmedju donjeg nastavka i resetke, te gornjeg nastavka i resetke, te pruza pcelama slobodniji hod, a da ne govorim o gnjecenu..
Ne razumijem jednako rastojanje i slobodan hod može malo pojašnjenja . Hvala.
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Post Postao/la mido »

Pozdrav
Malo ću se uključiti u ovu diskusiju sa jednom činjenicom koja mi se ni malo ne sviđa u pčelarstvu. A to je gniječenje pčela.Pri radu sa pčelama svi smo dovedeni u situaciju da ubijemo pčele gniječenjem.Stjeli mi to ili ne to se dešava.To mi veoma teško pada pa nastojim da to dovedem u što manju moguću mjeru.Iz tih razloga vodim računa o mjerama u košnici.Svima nam je poznato da za normalnu komunikaciju u košnici se ostavljaju između bilo koja dva drvena dijela u košnici razmaci od 7 do 11 mm.Razmaci manji od 7 mm su tijesni za pčelu a veći od 11mm imaju posljedicu građenje zaperaka.Razmak između satonoše u donjem nastavku i donje letvice u gornjem nastavku je predviđen 7+3=10mm.Tako da za normalno saobraćanje u ovom prostoru sa MR bez okvira nema mjesta a da ne dođe do gniječenja pčele.Kada je riječ o okviru za MR idealna visina bi bila 12-13mm ali je to sa stanovišta čvrstoće okvira malo.Ja koristim okvir visine 16mm i na jakim pašama pčele povuku zaperke koje mi je draže sastrugati i dobiti čisti vosak nego li da i jednu pčelu prignjiječim.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

evo mido je objasnio sve sto sam mislio reci u vezi rastojanja i slobodnog hoda..ako stavimo maticnu resetku bez okvira ona stoji na satonosama, predstavlja problem za pcele, plus lijepe je propolisom, ako je u uokvirena, postoji rastojanje, koje olaskava i nama i pcelama..
mido ja donekle sprijecim gnjecenje pcela stavljajuci na utore gdje doju okviri, aluminijske l profile, kad narucujem nastavke, stolar mi umjesto 17 milimetara utor napravi na 27 milimetara, tu razliku dopuni taj l profil, ljepota je radit na taj nacin, jer ne gnjece se pcele, plus prilikom rada okvirovi lagano klize po aluminiju, i mnogo nam olaksavaju..pozdav
Odgovorite