Pitanje za Senada Farrar

Komentari i kritike, prijava grešaka, ideje, pitanja itd.
Odgovorite
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Senade, vidim da imaš ove košnice pa možeš li mi dati par podataka o dimenzijama. Puno toga sam ovih dana pročitao o Fararu i vidim da je dosta šarenilo u standardu ako uopće i postoji.... Koliko sam skužio kod nas se visina nastavka vrti oko 170 mm (ili 172?) Zanima me koje su tvoje dimenzije nastavka i ramova (unutarnja dimenzija rama i debljina satonoše). I ako nije tajna, kolika bi bila cijena okvirna nastavka ako je LR 9,5 KM, toliko ga ja plaćam? Nisam ovo htio stavljati u temu Farrar, a pokrenućemo i nju pomalo nadam se...
Pozdrav!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ja kad sam uvodio na pčelinjak FARARA, dosta tog sam pročitao, pregledao niz sadržaja.
MNogo je individualni sadržaja, koji opisuju fararovu košnicu a da i ne poznaju smisao fararove košnice. Vode se logikom nekih pčelara koji uvede svoje nekakve standarde. To bi bilo dobro da to predstav kao vlastiti rad , međutim podvaljuju da je , recimo 155 mm frar nastavak , što nije istina.

1. NAšao sam podatak da je standard FA nastavka 169 mm, visina okvira 162 mm.

2 Standard je i 170 mm visina okvira 162 mm ( onaj 1 mm ode na prostor između satonoše i vrha nastavka štoje dobro da se malo poveća prostor između satonoše i poklopne daske.

OVa razlika između 1 i 2 možemo reći da je standard iz razloga da visina okvira se ne mjenja

Da ne bi cjepidlačio oko 1 mm, lakše je raditi, obrada , sa 170 mm.

Ako se bolje prosurfa na internetu pojavljuju se standard farara od 170 mm i za mene je to prihvatljivo, Iznad 170 mm nije prihvatljivo, nije standard. Neki čak idu da je farara od 155 mm do 200 mm što je neispravno.

Dimenzije nastavka su iste kao kod LR osim po visini.

KOd mene fararovi nastavci su visine 170 mm, visina okvira 162 mm,
Što se tiče satonoša one su sve iste , LR ;FA , razlika je samo u bočnim letvicama.

Dimenzije nastavka su iste kao kod LR osimpo visini

Okvirove kupujem i ne gledam mnogo na debljinu satonoše. MOžda bi dobro bilo da je satonoša tanja.

Što se tiče cijene, ja fararove nastavke sam sebi pravi, kupim dasku,osušim, obradim kod komšije stolara, kod kuće sklapam. Ne bih znao tačnu cijenu ,, kliko me košta .. Mislim da , kad instaliram na pčelinjak, (sklapanje, farbanje,) dođe me između 7-10 km. bez okvira.
Ja ne prodajem košnice,isključivo radim za sebe, u budućnosti možda i krenem sa izradom košnica,,,

JA na pilani naručim da mi izrežu dasku odmah na dimenziju ,ako je farar onda režu mi na 18 cm, ako je LR režu mi na 26 cm po širini, Daska po narudžbi je nešto skuplja , meni prihvatljivo.

NIje ti skup taj nastavak lr 9.5 km,,,, ja sam prošle godine kad ami je zafalilo nastavaka kupio 9 nastavaka FA i plaćo sam po 9 km inače,mislimda je oko 10 km.

Ako imaš lr nastavke po 9,5 km lahko je doći do visine farrara , samo ga skratiš po visini. Kada dođe vrijeme , ja ču vjerovanto većinu mojih lr nastavaka skratiti po visini.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Hvala ti na brzom odgovoru Senade, riješio si mi neke dileme. Samo ako ti ne bude teško da izmjeriš visinu od vrha satonoše do mjesta na bočnoj letvici gdje se ona sužava, pretpostavljam da je to nešto kraće nego kod LR-a. Momak koji pravi ove košnice radi super svi nastavci su cink i dobro urađeni, jedina mana po meni je što ide daska iz jednog komada ali evo pratim ih godinama ne puca nigdje znači suva daska idealno. Nekim usporedbama cijena na internetu ispada da bi ovaj nastavak kod njega trebao koštati 7,2 KM ali sumnjam da ću ga dobiti za tu cijenu. Šta misliš o ideji da naručim satonošu debljine 15 mm pa da se dobije još malo više voska u košnici umjesto drveta?
Pozdrav!!
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Post Postao/la Kreso »

Pcelarim ovdje sa holandskim sistemom tzv "spaarkast".Visina plodista je 228 mm, a polunastavak za mediste je 150 mm.
Debljina satonose u oba slucaja je 10 mm.Za medista koristim iskljucivo polunastavke (mnoge prednosti) , a samo incidentalno (nedostatak materijala) duboke nastavke.
Ova debljina od 10 mm je sasvim dovoljna cak, i ako je kao mediste ovaj duboki nastavak.
Prednost ovakve satonose je i manji tzv smrtni prostor, losa strana, pcele grade vise zaperaka.
Mislim da je za farar ovih dimenzija 10 mm savim dovoljno, pogotovo ako ih moras sam proizvoditi.
Pozz, Kreso.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Zvoneto je napisao/la:Hvala ti na brzom odgovoru Senade, riješio si mi neke dileme.

Samo ako ti ne bude teško da izmjeriš visinu od vrha satonoše do mjesta na bočnoj letvici gdje se ona sužava, pretpostavljam da je to nešto kraće nego kod LR-a.
Momak koji pravi ove košnice radi super svi nastavci su cink i dobro urađeni, jedina mana po meni je što ide daska iz jednog komada ali evo pratim ih godinama ne puca nigdje znači suva daska idealno. Nekim usporedbama cijena na internetu ispada da bi ovaj nastavak kod njega trebao koštati 7,2 KM ali sumnjam da ću ga dobiti za tu cijenu.
Šta misliš o ideji da naručim satonošu debljine 15 mm pa da se dobije još malo više voska u košnici umjesto drveta?
Pozdrav!!
Što se tiče ovog djela na bočnim letvicama koje prave razmak (hofmanov okvir) idelano bi bilo 1/3 visine okvira, bez obzira o kojem se okviru radi.
OVaj okvir, koji ja kupujem , negdje je to 6, 6,5 cm , ne gdje 7 cm, po visini što pravi razmak, što se tiče farara,

Debljina satonoše za naše uslove nije preporučljivo ići ispod 15 mm . Zašto?

Činjenica je da naše podnevlje ima svoje nekakve speciifičnosti glede konsrukcijiski riješenja . . U našim uslovima, uvjek ima ono hajde ba nema veze, može proć,,, TAkoje slučaj i sa ovom debljinom od 15 mm,,, ako spustiš na 10 mm u košnici slobodno možeš očekivati haos,,,, jer se nevodi računa o kvaliteti drveta

Imao sam priliku da držim LR okvir koji je napravljen u NJemačkoj, debljina satonoše, bočni letvica, i donja letvica je 10 mm , ovo što Kreso iznosi podatke su OK. Okvir je fenomenalan , stim što treba naglasiti da nije izgrađen od jele, smrče, bora,,,, ovo je bio javor,, Neznam od kakvog su drveta izgrađeni okvirovi koje Kreso spominje?

Činjenica je, da, ako bi, se pristupilo izradi okvira sa debljinom 10 mm moralo bi se voditi računa o kvaliteti drveta,,,

KOd mene i na 20 mm dolazi do izobličenja, pogotovo ako ima kvrga.


Zvoneto,, mislim da bi bilo idealno ići na 15 mm debljine u našim uslovima i strogo podvuči majstoru da vodi računa o kvaliteti drveta. MOžeš pokušat nekoliko okvira i sa 10 mm,ovdje se javlja problem utora za satnu osnovu, i otežano je sklapanje takvih okvira.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Post Postao/la Zvoneto »

Namjera mi je i bila ići na 15 mm satonošu a donja letvica 10 mm. Zadnje 2 serije ramova koje sam kupio bili su lipovi i super čvrsti pa ću probati da i ovi budu od lipe, ok hvala još jednom, pozdrav! Evo sad dođoh sa Mirjanićevog predavanja bilo je extra!
Odgovorite