novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

Sve sam pročitao na slikama i spominje liofiliziranu , ali isto tako ne spominje se da ista ta gubi svojstva.
Liofolizirana MM gubi na kavaliteti i do tri puta,

Što se tebe tiče nećeš pokvariti temu . Uglavnom većina pčelara čita te stare knjige i drže se tog kao pijan plota niko neće da ide ka savremenim dostignućima.

Jednostavno sve što je ponuđeno oko MM kad asu u pitanju loša svojstva govori se iz ugla lobija ,farmacije a isti ti furaju MM. Znači ono što pčelar nudi neposredno na pčelinjaku nevalja a liofilizirana MM sumljivog porijekla i kvaliteta valja. Kod mene to više ne prolazi a ko želi da to proguta neka izvoli.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Sve sam pročitao na slikama i spominje liofiliziranu , ali isto tako ne spominje se da ista ta gubi svojstva.
Liofolizirana MM gubi na kavaliteti i do tri puta,

Što se tebe tiče nećeš pokvariti temu . Uglavnom većina pčelara čita te stare knjige i drže se tog kao pijan plota niko neće da ide ka savremenim dostignućima.

Jednostavno sve što je ponuđeno oko MM kad asu u pitanju loša svojstva govori se iz ugla lobija ,farmacije a isti ti furaju MM. Znači ono što pčelar nudi neposredno na pčelinjaku nevalja a liofilizirana MM sumljivog porijekla i kvaliteta valja. Kod mene to više ne prolazi a ko želi da to proguta neka izvoli.
Nije bas sve tako :D ,ja sam napisao moje misljenje o konzumiranju MM i pozvao se na izvore koji su svima dostuni da provjere,knjiga,autor itd.,napominjem da je to bilo prije 25g.kada vecina nije pcelarila,nisam sam se ja priihvatio samo te knjige kao pijan plota,ima tu i savremenih informacija,nije to samo od Nijaza!,Isto tako npr Nicot proizvodi plasticne maticnjake -letvice za proizvodnju MM,mozda kinezi skupljaju sa njima pa uspiju sakupiti 10kg u sezoni???Tih plasticni letvica nema u slobodnoj prodaji mozda stoji lobi iza toga????
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

Što se tiče NICOTOVIH osnova matičnjaka imaš na slobodnoj prodaju koliko god ti treba , za te letvice nisam čuo/ vido ukatalogu d a imaju . U Njemačkoj možda stoji lobiji iza toga ja nabavljam u Švedskoj i prvjerit ću da li imau u ponudi baš te letvice :)
A kinezi vjerovatno sami izrađuju tako da im evropski lobiji ne mogu ništa a u principu ti isti lobiji i farmacija nabaljaju MM iz Kine .

Cijela Njemačka je preplavljena MM iz Kine !
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Što se tiče NICOTOVIH osnova matičnjaka imaš na slobodnoj prodaju koliko god ti treba , za te letvice nisam čuo/ vido ukatalogu d a imaju . U Njemačkoj možda stoji lobiji iza toga ja nabavljam u Švedskoj i prvjerit ću da li imau u ponudi baš te letvice :)
A kinezi vjerovatno sami izrađuju tako da im evropski lobiji ne mogu ništa a u principu ti isti lobiji i farmacija nabaljaju MM iz Kine .

Cijela Njemačka je preplavljena MM iz Kine !
Ma znam da nisi cuo,negovorim o maticnjacima toga ima, vec specijalnih letvica za proizvodnju MM od Nicota,nemaju u Svedskoj izuzev sto imaju SO sa 4,9mm koje nemaju Njemci u pravoj mjeri,a o preplavljenosti kineske MM u Njemackoj za potrebe kozmeticke i farmaceutske industrije da ali u prodaji za prehranu,ne,nema je uopste osim njemacke!
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

slika
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la Zvoneto »

Meni je veći problem naći pomoćnika, tada bih išao na veću količinu koju predpostavljam da bih mogao prodati. Nema nikoga zainteresiranog kod mene da bilo šta pomogne, uzimio sam 100 košnica na proljeće sam planirao ići ozbiljnije na mm ali vidićemo šta će biti od toga nema radne snage.. Ima kupaca koji uzimaju i samu mliječ ne znam koliko da im kažem rok trajanja u frižideru, može pretpostavljam nekoliko mjeseci na +4 C. Uglavnom, svašta ljudi pitaju to je velika nepoznanica, a ne znam ni ja previše o tome bitno je da je skupimo dovoljno znači u higijenskim uvjetima pridržavajući se poznatih pravila i pošteno raditi.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ja sam mišljenja da običan svijet ne koristi ni med u dovoljnim količinama a kamo li matičnu mliječ kako bi poboljšao svoje zdravlje i zato nemojmo praviti bauk od toga i smatrati to kao nešto nedostižno, nemoguće, kvarljivu robu i sl. i odbijati narod od toga. Sada ispada da je MM moguce vaditi i pakovati samo u nekim extremno opremljenim pčelinjacima sa labaratorijama i sl. a to mi se više čini kao lobij. Ja sam dosad koristio za svoje zdravlje samo MM u kapsulama koja je ko zna odakle i ko zna kakvog kvaliteta pa sam osjecao ogroman napredak a mogu samo misliti kakav efekat ce na zdravlje ako Bog da ostaviti prava matična mliječ koju namjeravam za sebe proizvesti naredne godine.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

Ermin.ef. je napisao/la:Ja sam mišljenja da običan svijet ne koristi ni med u dovoljnim količinama a kamo li matičnu mliječ kako bi poboljšao svoje zdravlje i zato nemojmo praviti bauk od toga i smatrati to kao nešto nedostižno, nemoguće, kvarljivu robu i sl. i odbijati narod od toga. Sada ispada da je MM moguce vaditi i pakovati samo u nekim extremno opremljenim pčelinjacima sa labaratorijama i sl. a to mi se više čini kao lobij. Ja sam dosad koristio za svoje zdravlje samo MM u kapsulama koja je ko zna odakle i ko zna kakvog kvaliteta pa sam osjecao ogroman napredak a mogu samo misliti kakav efekat ce na zdravlje ako Bog da ostaviti prava matična mliječ koju namjeravam za sebe proizvesti naredne godine.
Ermine,normalni svijet koristi MM i vise nego sto se misli,i zna,evo jedan primjer,Ekrem Karahodzic (koji je bio ovdje na forumu),nemoze da sa svojim pcelinjakom zadovolji potraznju,iako je rijec o vrlo iskusnom pcelaru,a tehnologija i proizvodnja po pcelinjoj zajednici su iznadprosjecni,premasio je kineze u proizvodnji MM po kosnici!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

medonosa je napisao/la:
Ermin.ef. je napisao/la:Ja sam mišljenja da običan svijet ne koristi ni med u dovoljnim količinama a kamo li matičnu mliječ kako bi poboljšao svoje zdravlje i zato nemojmo praviti bauk od toga i smatrati to kao nešto nedostižno, nemoguće, kvarljivu robu i sl. i odbijati narod od toga. Sada ispada da je MM moguce vaditi i pakovati samo u nekim extremno opremljenim pčelinjacima sa labaratorijama i sl. a to mi se više čini kao lobij. Ja sam dosad koristio za svoje zdravlje samo MM u kapsulama koja je ko zna odakle i ko zna kakvog kvaliteta pa sam osjecao ogroman napredak a mogu samo misliti kakav efekat ce na zdravlje ako Bog da ostaviti prava matična mliječ koju namjeravam za sebe proizvesti naredne godine.
Ermine,normalni svijet koristi MM i vise nego sto se misli,i zna,evo jedan primjer,Ekrem Karahodzic (koji je bio ovdje na forumu),nemoze da sa svojim pcelinjakom zadovolji potraznju,iako je rijec o vrlo iskusnom pcelaru,a tehnologija i proizvodnja po pcelinjoj zajednici su iznadprosjecni,premasio je kineze u proizvodnji MM po kosnici!


Emir Muhatari slovi kao najveći proizvođač matične mliječi u BH za jednu sezonu skupo je 11 kg.

Ovo je ohrabrujući podatak da je došlo do smjene na čelnoj poziciji proizvođača MM u BH . Svaka čast .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la Zvoneto »

Gledajući sveukupno, proizvodnja mliječi stvarno jeste bauk nije to baš jednostavan proces. Ovdje mislim na sve preduvjete koji se moraju steći da bi čovjek bio uspješan i rentabilan sa time. Sam proces presađivanje-skupljanje-skladištenje, čišćenje pribora,alata tu bi pomoćnik trebao čovjek kad se sam muči teško to ide. I naravno da je čovjek posvećen samo pčelama, ja još pomalo svaštarim u životu pčelarstvo mi je skoro pa sporedna stvar, vidićemo kako će dalje sve to gurati..Dobro je da ljudi ovdje pomalo kreću u to ekonomija nam je odavno pala treba se oslanjati na ono što imamo a može biti profitabilno.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

medonosa je napisao/la:slika
Plasticne letvice NICOT za priozvodnju i sakupljanje MM!
slika
slika
slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

Ipak ima :) Gdje si nabavio koja je cijena
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Ipak ima :) Gdje si nabavio koja je cijena
:D :D Ko je reko da nema :D :D ,ovo je preko jednog kontakta(veza)ovih 10 letvica sa maticnjacima 30 eur sa postarinom zajedno!
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la saperica »

u francuskoj samo proizvođači MM imaju drukčije puno više i šire plastike.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:u francuskoj samo proizvođači MM imaju drukčije puno više i šire plastike.
Neznam kolega nisam te vidjeo iz Francuske,mada je Nicot Francuska marka,neznam,ove su letvice po pricanju nekih koji su ih koristili vrlo dobre radi odrzavanja(higjenski) kao i vece proizvodnje MM!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

Da li možda znadeš kataloški naziv ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Da li možda znadeš kataloški naziv ?
Neznam,Senade,ja nisam nigdje ni u jednom katalogu ove letvice vidjeo ni nasao!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

Jesam se oznojio tražeći :)

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

ZA naše prilike jednostavnije i jevtinije a ima istu funkciju samo se umetnu pojedinačno osnove matičnjaka
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Jesam se oznojio tražeći :)

slika
Nisam gledao na francuskim stranicama,ali koliko vidim najmanja narudjba je 100 letvica(tezina 8,45kg-po ovim cjenama po kojim sam ja dobio oko 300 eur)u Njemackoj nema ni u jednome katalogu niti prodavnici!Vidjet cemo kako se radi sa njima pa mozda uci i u investiciju! :D
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la saperica »

senade ovo tvoje mi se više sviđa, a kinezi imaju neki svoj sistem.
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la ROSULJAC »

saperica je napisao/la:senade ovo tvoje mi se više sviđa, a kinezi imaju neki svoj sistem.
Nije kinez, al je sused koji svakako poštuje sve do sada nabrojane higijenske principe dobre proizvodjačke prakse M.Mleči. :lol:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... ZCQgMYBjWw
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

saperica je napisao/la:senade ovo tvoje mi se više sviđa, a kinezi imaju neki svoj sistem.
Ovi nosači mislim da ih ima EVROTOM u odnosu na nikotovu ponudu su daleko jednostavniji i jeftiniji. JA sam radio ove godine probno i bez osnova matičnjaka ipak treba umetnuti osnove . Ovaj nikotov sistem je lijep za oči i ali je skupo.



Hvala kolega
Odakle isčačka ovaj video interesantna prezentacija , :)

Interesantno kako se skida nadogerađeni dio , :D

Gledam ovo kako uzima MM nigdje zamrzivača .Ja dok radim svake sekunde umirem nad onom kapljicom MM da ostane u što boljem stanju i vidim opet neki hvale više kinesku ili inu MM nego domaću sa vlastitog pčelinjaka.

Kinezi i ostali veliki proizvođači MM koriste talijanku pčelu i to je jedan razlog visokih prinosa MM .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Spomenko
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 09 ruj 2012, 21:14

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la Spomenko »

ovo su ti jarane moj vijetnamci,kao najjaći proizvođači, nije nego.
Garant samo boja, nije problem proizvesti MM ima mnogo načina.
Problem je ili med ili MM ,a MI bi OBOJE.
Nema me odavno, taman da odgovorim za ceo matičnjak sa larvom pod jezik pa posle pojesti.
Larva je čist protein kao i larve drugih insekata, to nije ništa novo.
Koliko vas bi bilo spremno da radi MM na uštrb meda?
zna se da društva idu do iznemoglosti, jedino ako se blokira matica ili skloni ili odvoji.To je samo zbog snage i sposobnosti da zajednica proizvede toliko i toliko MM KOLIKO BI NAMA BILO DOVOLJNO.
e To JE ONO.
Koliko vas bi bilo spremno da uloži koje finansije da bi bio veliki proizvođač?
Znam ja nas, ako može đaba ali i da mi doplatite , eto nekoliko znate troškovi, globalkriza i tako to.
A o drugim stavkama da se ne izražavam jer toliko je čovječanstvo napredovalo da za količinu sve daju, pa konkurencija.Kvalitet šta ti je to odakle takva reč, jer kao ja sam najjj.
imamo mi izraza o tome joooj(sramota me).
Ljudi razmislite recimo zašto je matičnjak okrenut na dole sa otvorom a ne drugačije, ovo je i kao pitanje.

Ah da kažem da je ovo samo moje lično mišljenje, koje je samo meni tačno.Ko hoče može da pronađe sebi šta mu valja ili da baci sve što sam napisao.
Jer ja stvarno nisam najjj, al trudim se da budem samo bolji i da racionalno razmišljam, ali na SVOJ način.
Ljepo se provedite i sa srećom da bude nova godina.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: novo usavrseni sistem proizvodnje m.mlijeci.

Post Postao/la senad »

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite