Extraktovanje propolisa

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la senad »

Destilovanu vodu dodati nakon mjesec dana ekstrakcije ostaviti još par dana da se stabilizuje i onda je spremno za pakovanje. Znači prije cijeđenja
Kada budeš dodavao vodu nemoj da te uplaši što će da promjeni boju, postaje bjelkasto. Sve će se vratiti u normalu nakon par dana. Kada budeš ubacivo vodu polahko je ubrizgavaju na stjenku staklenke . Svako dodavanje vode pogotovo energično stvara jaču reakciju i zna se desiti da ostane bjelkasto .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Tarik »

zahvaljujem ti Senade na nesebičnom dijeljenju svoga znanja i iskustva.
Jakov
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 14:07

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Jakov »

senad je napisao/la:Destilovanu vodu dodati nakon mjesec dana ekstrakcije ostaviti još par dana da se stabilizuje i onda je spremno za pakovanje. Znači prije cijeđenja
Kada budeš dodavao vodu nemoj da te uplaši što će da promjeni boju, postaje bjelkasto. Sve će se vratiti u normalu nakon par dana. Kada budeš ubacivo vodu polahko je ubrizgavaju na stjenku staklenke . Svako dodavanje vode pogotovo energično stvara jaču reakciju i zna se desiti da ostane bjelkasto .
Poz Senade iz Makedonije, procitao sam sve oko tvog nacina na spremjanje tinkture od propolisa, zamolio bi te da mi odgovoris
evo planiram vako ja da uradim:
1l 96 alkohol
350g propolis stavim u boci kao na tvojoj slici i dobro zatvorim sa promesavnje i nakon jedan mesec sve to izvlacim sa spricem i pakujem u bocicu od 10 dl.
e sad nije mi jasno koliko destilovanu vodu da dodam na ove tinkture da bi bilo dobro za oralne upotrebe. poz i savko dobro
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Tarik »

Jakov ako želiš 30% otopinu umanjit češ količinu alkohola za količinu vode.
Ja sam uradio prema Senadovom receptu ovako, 350 gr. propolisa 700 ml alkohola mjesec dana ekstrakcije, nakon toga dodaš destilovane vode 300 ml i čekaš nekih desetak dana da se smjesa sjedini, poslije toga vadiš.
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la ROSULJAC »

Moja nedoumica u vezi ovakvog postupka:
...... je napisao/la: Ja sam uradio prema .......... receptu ovako, 350 gr. propolisa 700 ml alkohola mjesec dana ekstrakcije, nakon toga dodaš destilovane vode 300 ml i čekaš nekih desetak dana da se smjesa sjedini, poslije toga vadiš.
je u sledećem:
Postoji tvrdnja da nezavisno od alkohola voda ekstraktuje grupu elemenata iz propolisa koje alkohol ne može da eksraktuje.
Ako je tako onda je svrsishodnije da se alkoholu odmah doda voda kako bi i ona istovremeno učestvovala u ekstrakciji sa alkoholom koji je došao na jačinu od 70-75 %.
Jakov
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 14:07

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Jakov »

Hvala vam puno drage kolege , pripremio sam tinktutre i sad cekam da pomine mesec dana pa cu da uradim sve to, objasnili ste mi sve to fino i lepo, jos jednom puno hvala
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la balasevic »

ej zanima me dali se moze ekstraktovati propolis ali BEZALKOHOLA da se dobiju prpolis kapi bez alkoholne, dali je to netko pokusao i ako jest bio bih zahvalan ako nije tajna da objasni postupak :D :D :D
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Ismet »

pa objašnjeno je to, ovdje na forumu ;) :)
sve je dato osim čitanja :)
Dobru srcu sreća dođe.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la balasevic »

ismete ma procito sam ja ovo vidim da su pisali o ovom propil glikolu il kako se vec kaze ali nije nesto previse objasnjeno kako je netko odradio koji omjer vode je koristio kad je dodavao vodu i takve stvari
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Ismet »

dobro, ne da mi se ponovo sve čitati ali nađoh na 2. stranici ove teme post koji postavih sa procedurom (od pčelara Dine) otapanja propolisa u vodi. međutim, tu je činjenica da se propolis ipak najbolje otapa u alkoholu a ti kako hoćeš....
već odavno imam prikupljenog propolisa ali nikako uhvatiti vremena da ga otopim, vazda nakva trka.... :)
Dobru srcu sreća dođe.
Jakov
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 12
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 14:07

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Jakov »

Opet ja pozdrav svima, oprostite samo se javljav oko neke moje nejasnoce ipak tu sam da ucim,
E sad ovako spremio sam propolis tinkture po recepti Senad e sad problem je nastao kad sam stavio desteliranu vodu nako mjesec dana , stavio sma vodu sa spricem polako po kraja boci i sacekao par dana ali nakon to na povrsini je isplivao talog od propolisa , probao sam sa spricem da izvadim otopina i procedio sam preko sitne resetke ali opet u bocici sa propolis oni mali od 10dl za prodazbu je ostalo taloga .
E sad moje pitanje je gde gresim sa uzimanje otopine i kako sva to da procedim kako ne bi imalo taloga u mali bocica?
Poz svima i nadam se na pomoc
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la ROSULJAC »

senad je napisao/la:Destilovanu vodu dodati nakon mjesec dana ekstrakcije ostaviti još par dana da se stabilizuje i onda je spremno za pakovanje. Znači prije cijeđenja
Kada budeš dodavao vodu nemoj da te uplaši što će da promjeni boju, postaje bjelkasto. Sve će se vratiti u normalu nakon par dana. Kada budeš ubacivo vodu polahko je ubrizgavaju na stjenku staklenke . Svako dodavanje vode pogotovo energično stvara jaču reakciju i zna se desiti da ostane bjelkasto .
Senade, novonastala belina nestaje mehanički tj. svojim prirodnim taloženjem i tako odnosi i osiromašuje tinkturu za deo elemnata dobivenih ekstrakcijom koncentrovanim alkoholom. Ovo je lično iskustvo kada sam posle odvajanja tinkure od taloga dodao dest. vodu dobio još taloga sa svetlijom bojom. Možda je u oba slučaja boja, sastav i % ekstakovanog Propolisa isti ali se u slučaju već dovedenog % alkohla vizualo ne uočava.
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la ROSULJAC »

Jakov je napisao/la:Opet ja pozdrav svima, oprostite samo se javljav oko neke moje nejasnoce ipak tu sam da ucim,
E sad ovako spremio sam propolis tinkture po recepti Senad e sad problem je nastao kad sam stavio desteliranu vodu nako mjesec dana , stavio sma vodu sa spricem polako po kraja boci i sacekao par dana ali nakon to na povrsini je isplivao talog od propolisa , probao sam sa spricem da izvadim otopina i procedio sam preko sitne resetke ali opet u bocici sa propolis oni mali od 10dl za prodazbu je ostalo taloga .
E sad moje pitanje je gde gresim sa uzimanje otopine i kako sva to da procedim kako ne bi imalo taloga u mali bocica?
Poz svima i nadam se na pomoc
Kolega, za brzo taloženje stavite zamućen ekstrat Propolisa u zamrzivač jer će negativna temperatura pomoći i ubrzati proces taloženja. U koliko je tinktura u staklenoj ambalaži po vađenu iz zamrzivača zahteva nežnost jer je skona lomu.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la j.nezic84 »

Kolege koji vi alcohol koristite?Kako da znamo da u njega nije dodavano nesto ,da je cisti etanol?Na ovom u apotekama etanol 96% pise da je samo za spoljnu upotrebu.Da li je to samo zbog jacine,ili da nije slucajno denaturisan(s primjesama)a da to nisu napisali?
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la ROSULJAC »

[quote= j.nezic ]Kolege koji vi alcohol koristite?Kako da znamo da u njega nije dodavano nesto ,da je cisti etanol?Na ovom u apotekama etanol 96% pise da je samo za spoljnu upotrebu.Da li je to samo zbog jacine,ili da nije slucajno denaturisan(s primjesama)a da to nisu napisali?[/quote]

:lol: Kolega " j.nezic84 ", ako napišu na etiketi recept kako napraviti vodku https://bs.wikipedia.org/wiki/Vodka ne bi ga bilo ni za 10 grama propolisa.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la j.nezic84 »

Kolega Rosuljac izvini ali nisam bas najbolje razumio tvoj post,posto ti citiranje nije uspjelo,pa ako mozes pojasni.Ono sto sam htio da kazem,ove mi godine propolis kapi jednostavno nisu dobro uspjele,toliko su nenormalno jake I gorke da jednostavno nisu za konzumaciju,pokusao sam razblaziti,ili pustiti alcohol da ispari ali ta jacina I gorcina se ne gubi,mislim da je do alkohola I da ima neki dodatak tj.da nije cisti etanol,jer drugog objasnjenja nemam.Ranije sam pravio kapi,i bilo je sve uvijek ok.A citam da postoji rafinisani etanol koji se koristi u prehrambenoj industriji I nastao je od poljoprivrednih proizvoda,a postoji nerafinisani ili sinteticki koji se ne koristi u prehramb.industriji.Takodje postoji I denaturisani etanol-sa dodatkom necega npr.metanola,ili neceg drugog I samim tim je otrovan za konzumaciju.A kad ga kupujes jednostavno pise etanol 96% I to ti je to.E sad,neznam ima li tko iskustva s ovim?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Stipo »

j.nezic84 je napisao/la:Kolega Rosuljac izvini ali nisam bas najbolje razumio tvoj post,posto ti citiranje nije uspjelo,pa ako mozes pojasni.Ono sto sam htio da kazem,ove mi godine propolis kapi jednostavno nisu dobro uspjele,toliko su nenormalno jake I gorke da jednostavno nisu za konzumaciju,pokusao sam razblaziti,ili pustiti alcohol da ispari ali ta jacina I gorcina se ne gubi,mislim da je do alkohola I da ima neki dodatak tj.da nije cisti etanol,jer drugog objasnjenja nemam.Ranije sam pravio kapi,i bilo je sve uvijek ok.A citam da postoji rafinisani etanol koji se koristi u prehrambenoj industriji I nastao je od poljoprivrednih proizvoda,a postoji nerafinisani ili sinteticki koji se ne koristi u prehramb.industriji.Takodje postoji I denaturisani etanol-sa dodatkom necega npr.metanola,ili neceg drugog I samim tim je otrovan za konzumaciju.A kad ga kupujes jednostavno pise etanol 96% I to ti je to.E sad,neznam ima li tko iskustva s ovim?
Gorčina ti je od propolisa. Etanol 96% je 96% alkohol i 4 % voda. To je vrlo jaka koncentracija aklohola koja pali usne, usta, a da o grlu ne govorimo. Zato nije za oralnu upotrebu.
Za oralnu upotrebu mora se razblažiti min na 70% alkohola.
Kada izvučeš ekstrakt propolisa kojeg si otapao sa 96% alkoholom dodaj još 30 % vode sačekaj da se izbistri i povovo pretoči ili procjedi kroz filter papir. Da bi se iz otopine izdvojio vosak dobro je propolis otopinu na dan dva staviti u frižider da se dobro ohladi i tako kao jako hladno na brzinu filtrirati pazeći da se otopina ne ugrije. Dobit će se malo bistrija otopina ali ne gubi puno na vrijednosti koja manje prlja i ostavlja manje žutog traga. Koža takvu otopinu bolje upija jer ima manje voštanog filma.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la j.nezic84 »

Stipo je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Kolega Rosuljac izvini ali nisam bas najbolje razumio tvoj post,posto ti citiranje nije uspjelo,pa ako mozes pojasni.Ono sto sam htio da kazem,ove mi godine propolis kapi jednostavno nisu dobro uspjele,toliko su nenormalno jake I gorke da jednostavno nisu za konzumaciju,pokusao sam razblaziti,ili pustiti alcohol da ispari ali ta jacina I gorcina se ne gubi,mislim da je do alkohola I da ima neki dodatak tj.da nije cisti etanol,jer drugog objasnjenja nemam.Ranije sam pravio kapi,i bilo je sve uvijek ok.A citam da postoji rafinisani etanol koji se koristi u prehrambenoj industriji I nastao je od poljoprivrednih proizvoda,a postoji nerafinisani ili sinteticki koji se ne koristi u prehramb.industriji.Takodje postoji I denaturisani etanol-sa dodatkom necega npr.metanola,ili neceg drugog I samim tim je otrovan za konzumaciju.A kad ga kupujes jednostavno pise etanol 96% I to ti je to.E sad,neznam ima li tko iskustva s ovim?
Gorčina ti je od propolisa. Etanol 96% je 96% alkohol i 4 % voda. To je vrlo jaka koncentracija aklohola koja pali usne, usta, a da o grlu ne govorimo. Zato nije za oralnu upotrebu.
Za oralnu upotrebu mora se razblažiti min na 70% alkohola.
Kada izvučeš ekstrakt propolisa kojeg si otapao sa 96% alkoholom dodaj još 30 % vode sačekaj da se izbistri i povovo pretoči ili procjedi kroz filter papir. Da bi se iz otopine izdvojio vosak dobro je propolis otopinu na dan dva staviti u frižider da se dobro ohladi i tako kao jako hladno na brzinu filtrirati pazeći da se otopina ne ugrije. Dobit će se malo bistrija otopina ali ne gubi puno na vrijednosti koja manje prlja i ostavlja manje žutog traga. Koža takvu otopinu bolje upija jer ima manje voštanog filma.
Kolega Stipo,znam da je to jaka koncentracija alkohola,ali konzumirao sam vec takav ranije-to bi przilo 10-ak sekundi kad se uzme I prestalo.Ovde mi je stvar drugacija,kad se proguta tek nakon minut pocinje da przi I to dugo traje jako dugo-pola sata-sat neprestaje da przi,cak me glava momentalno zabolila.Pisao sam vec da sam ga drzao kraj izvora toplote da blago ispari alcohol I na jeziku se znacajno osjeti da je alcohol oslabio,ali kad se proguta I dalje ista stvar.Probat cu uraditi to sa vodom,nista ne gubim,mada se bojim da ce mi kapi onda ispasti preblage,jer stavljao sam litar alkohola na 200 g propolisa,pa sad kad dodam jos vode,koja ce to koncentracija ispasti(po meni slaba)?Ne iskljucujem da je mozda od propolisa gorcina I ljutina ta,ali zbog cega bi to moglo biti?Ranije mi se nije desavalo.Jedino novo sto sam koristio su herba strips trake ljetos,ali nebi smjelo da je od toga :shock: ,niti sam igdje procitao da se neko zalio na to,ili imao takav slucaj.Ili mozda neki drugi razlog gorcine propolisa?Al stvarno nemam ideju zbog cega.Probat cu prozvakati malo sirovog propolisa da vidim okus.U svakom slucaju,uradicu ovo razblazenje,pa cu vidjeti sta ce se desiti.Al I ovo gore sto sam napisao kolegi rosuljcu je moguce,citao sam sinoc o tome,denaturisani alcohol(kojem su dodate neke materije,pa I neka najgorca tvar na svijetu pored ostalog moze biti dodata(ne mogu se sad sjetiti kako se tacno zove)a sve s ciljem da se sprijeci konzumacija tog alkohola,jer jeftiniji je za alkoholicare nego neka druga pica)postoji!E sad dal se on kao takav nalazi u prodaji samo pod nazivom etanol,to neznam.Mozda si ti upravu,vidjet cemo.Ali nemogu ni ovo skroz iskljuciti zasad.Nadam se da grijesim,jer to bi znacilo onda na neki nacin trovanje ljudi.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Tarik »

ne reće koji si alkohol koristio? vrlo vjerovatno je moguće da si uzeo pogrešan alkohol. jednostavno kod nabavke alkohola treba biti oprezan i uzimati od ozbiljnih firmi tipa Panon crvenka, ja sam primjetio da se kod nas prodaje alkohol koji nema ni ime proizvođaća niti bilo koju deklaraciju što znaći da može biti bilo šta.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la j.nezic84 »

Tarik je napisao/la:ne reće koji si alkohol koristio? vrlo vjerovatno je moguće da si uzeo pogrešan alkohol. jednostavno kod nabavke alkohola treba biti oprezan i uzimati od ozbiljnih firmi tipa Panon crvenka, ja sam primjetio da se kod nas prodaje alkohol koji nema ni ime proizvođaća niti bilo koju deklaraciju što znaći da može biti bilo šta.
Koristio sam alcohol iz apoteke,firme Galenfarm,i na njemu stoji"samo za spoljasnju upotrebu",to je moze vidjeti na ovom sajtu
http://galenfarm.com/farmaceutska_sup2.php
dok npr.isti taj olkohol 96% al neke druge firme nema taj natpis npr.
slika
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la ROSULJAC »

j.nezic84 je napisao/la:
Stipo je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Kolega Rosuljac izvini ali nisam bas najbolje razumio tvoj post,posto ti citiranje nije uspjelo,pa ako mozes pojasni.Ono sto sam htio da kazem,ove mi godine propolis kapi jednostavno nisu dobro uspjele,toliko su nenormalno jake I gorke da jednostavno nisu za konzumaciju,pokusao sam razblaziti,ili pustiti alcohol da ispari ali ta jacina I gorcina se ne gubi,mislim da je do alkohola I da ima neki dodatak tj.da nije cisti etanol,jer drugog objasnjenja nemam.Ranije sam pravio kapi,i bilo je sve uvijek ok.A citam da postoji rafinisani etanol koji se koristi u prehrambenoj industriji I nastao je od poljoprivrednih proizvoda,a postoji nerafinisani ili sinteticki koji se ne koristi u prehramb.industriji.Takodje postoji I denaturisani etanol-sa dodatkom necega npr.metanola,ili neceg drugog I samim tim je otrovan za konzumaciju.A kad ga kupujes jednostavno pise etanol 96% I to ti je to.E sad,neznam ima li tko iskustva s ovim?
Gorčina ti je od propolisa. Etanol 96% je 96% alkohol i 4 % voda. To je vrlo jaka koncentracija aklohola koja pali usne, usta, a da o grlu ne govorimo. Zato nije za oralnu upotrebu.
Za oralnu upotrebu mora se razblažiti min na 70% alkohola.
Kada izvučeš ekstrakt propolisa kojeg si otapao sa 96% alkoholom dodaj još 30 % vode sačekaj da se izbistri i povovo pretoči ili procjedi kroz filter papir. Da bi se iz otopine izdvojio vosak dobro je propolis otopinu na dan dva staviti u frižider da se dobro ohladi i tako kao jako hladno na brzinu filtrirati pazeći da se otopina ne ugrije. Dobit će se malo bistrija otopina ali ne gubi puno na vrijednosti koja manje prlja i ostavlja manje žutog traga. Koža takvu otopinu bolje upija jer ima manje voštanog filma.
Kolega Stipo,znam da je to jaka koncentracija alkohola,ali konzumirao sam vec takav ranije-to bi przilo 10-ak sekundi kad se uzme I prestalo.Ovde mi je stvar drugacija,kad se proguta tek nakon minut pocinje da przi I to dugo traje jako dugo-pola sata-sat neprestaje da przi,cak me glava momentalno zabolila.Pisao sam vec da sam ga drzao kraj izvora toplote da blago ispari alcohol I na jeziku se znacajno osjeti da je alcohol oslabio,ali kad se proguta I dalje ista stvar.Probat cu uraditi to sa vodom,nista ne gubim,mada se bojim da ce mi kapi onda ispasti preblage,jer stavljao sam litar alkohola na 200 g propolisa,pa sad kad dodam jos vode,koja ce to koncentracija ispasti(po meni slaba)?Ne iskljucujem da je mozda od propolisa gorcina I ljutina ta,ali zbog cega bi to moglo biti?Ranije mi se nije desavalo.Jedino novo sto sam koristio su herba strips trake ljetos,ali nebi smjelo da je od toga :shock: ,niti sam igdje procitao da se neko zalio na to,ili imao takav slucaj.Ili mozda neki drugi razlog gorcine propolisa?Al stvarno nemam ideju zbog cega.Probat cu prozvakati malo sirovog propolisa da vidim okus.U svakom slucaju,uradicu ovo razblazenje,pa cu vidjeti sta ce se desiti.Al I ovo gore sto sam napisao kolegi rosuljcu je moguce,citao sam sinoc o tome,denaturisani alcohol(kojem su dodate neke materije,pa I neka najgorca tvar na svijetu pored ostalog moze biti dodata(ne mogu se sad sjetiti kako se tacno zove)a sve s ciljem da se sprijeci konzumacija tog alkohola,jer jeftiniji je za alkoholicare nego neka druga pica)postoji!E sad dal se on kao takav nalazi u prodaji samo pod nazivom etanol,to neznam.Mozda si ti upravu,vidjet cemo.Ali nemogu ni ovo skroz iskljuciti zasad.Nadam se da grijesim,jer to bi znacilo onda na neki nacin trovanje ljudi.
Kolega Stipo je lepo objasnio i nemam ništa oduzeti niti dodati.
j.nezic84 je napisao/la:
Tarik je napisao/la:ne reće koji si alkohol koristio? vrlo vjerovatno je moguće da si uzeo pogrešan alkohol. jednostavno kod nabavke alkohola treba biti oprezan i uzimati od ozbiljnih firmi tipa Panon crvenka, ja sam primjetio da se kod nas prodaje alkohol koji nema ni ime proizvođaća niti bilo koju deklaraciju što znaći da može biti bilo šta.
Koristio sam alcohol iz apoteke,firme Galenfarm,i na njemu stoji"samo za spoljasnju upotrebu",to je moze vidjeti na ovom sajtu
http://galenfarm.com/farmaceutska_sup2.php
dok npr.isti taj olkohol 96% al neke druge firme nema taj natpis npr.
slika

Ponudio si pogrešan sajt apoteke Galent farm. Sajt proizvođača alkohola je na sajtu: http://www.vrenje.rs/index.php/delatnost. Kada se obratiš njima sa pitanjima (sumnjama) koje ovde postavljaš i dobiješ nihov odgovor podeli ga u celosti ovde sa nama.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la j.nezic84 »

Ponudio si pogrešan sajt apoteke Galent farm. Sajt proizvođača alkohola je na sajtu: http://www.vrenje.rs/index.php/delatnost. Kada se obratiš njima sa pitanjima (sumnjama) koje ovde postavljaš i dobiješ nihov odgovor podeli ga u celosti ovde sa nama
.[/quote]
Kolega Rosuljac,izgleda jako povrsno citas postove!Procitaj sve ponovo!Postavio sam link sa web adresom Galen-farm-a,firme iz mog grada koja proizvodi alcohol,i na tom sajtu kad kliknes na link ima slika njihovog alkohola na kome pise da je samo za spoljnu upotrebu-i taj sam alcohol ja kupio I koristio.A ovu sliku alkohola od Ada-vrenje sam stavio samo usporedbe radi,jer se vidi da na njemu takvo nesto ne pise.Radi se o istom postotku alkohola,a predpostavljam da postoje neke norme pri etiketiranju,pa me interesuje zasto neke firme postavljaju taj natpis"samo za spoljnu upotrebu",a neke ne?Nadam se da ti je sad jasnije.Sve mi je jasno sta je kolega Stipo napisao.Nije mi prvi put da pravim propolis kapi,ove godine nesto s alkoholom nije definitivno u redu.Samo kazem da treba paziti pri kupovini.Sad sam kupio od skroz drugog proizvodjaca,i stavio drugu turu.
ROSULJAC
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2010, 16:00
Lokacija: Srbija

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la ROSULJAC »

j.nezic84 je napisao/la:
Ponudio si pogrešan sajt apoteke Galent farm. Sajt proizvođača alkohola je na sajtu: http://www.vrenje.rs/index.php/delatnost. Kada se obratiš njima sa pitanjima (sumnjama) koje ovde postavljaš i dobiješ nihov odgovor podeli ga u celosti ovde sa nama
.
Kolega Rosuljac,izgleda jako povrsno citas postove!Procitaj sve ponovo!Postavio sam link sa web adresom Galen-farm-a,firme iz mog grada koja proizvodi alcohol,i na tom sajtu kad kliknes na link ima slika njihovog alkohola na kome pise da je samo za spoljnu upotrebu-i taj sam alcohol ja kupio I koristio.A ovu sliku alkohola od Ada-vrenje sam stavio samo usporedbe radi,jer se vidi da na njemu takvo nesto ne pise.Radi se o istom postotku alkohola,a predpostavljam da postoje neke norme pri etiketiranju,pa me interesuje zasto neke firme postavljaju taj natpis"samo za spoljnu upotrebu",a neke ne?Nadam se da ti je sad jasnije.Sve mi je jasno sta je kolega Stipo napisao.Nije mi prvi put da pravim propolis kapi,ove godine nesto s alkoholom nije definitivno u redu.Samo kazem da treba paziti pri kupovini.Sad sam kupio od skroz drugog proizvodjaca,i stavio drugu turu.[/quote]

Kolega "j.nezic84" možda deluje da čitam površno. Razlog je: šta i kako je napisano u njima. Konkretno, tražiš pomoć i objašnjenje od nas i apotekara koji nismo u mogućnosti da zmamo pravi sastav i poreklo proizvoda a kada budeš upučen da se obratiš na pravu adresu proizvođaču ti negoduješ. Volim da grešim ali takvim pristupom teško da ćeš kvalitetno napredovati.

Pozdrav
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la j.nezic84 »

ROSULJAC je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:
Ponudio si pogrešan sajt apoteke Galent farm. Sajt proizvođača alkohola je na sajtu: http://www.vrenje.rs/index.php/delatnost. Kada se obratiš njima sa pitanjima (sumnjama) koje ovde postavljaš i dobiješ nihov odgovor podeli ga u celosti ovde sa nama
.
Kolega Rosuljac,izgleda jako povrsno citas postove!Procitaj sve ponovo!Postavio sam link sa web adresom Galen-farm-a,firme iz mog grada koja proizvodi alcohol,i na tom sajtu kad kliknes na link ima slika njihovog alkohola na kome pise da je samo za spoljnu upotrebu-i taj sam alcohol ja kupio I koristio.A ovu sliku alkohola od Ada-vrenje sam stavio samo usporedbe radi,jer se vidi da na njemu takvo nesto ne pise.Radi se o istom postotku alkohola,a predpostavljam da postoje neke norme pri etiketiranju,pa me interesuje zasto neke firme postavljaju taj natpis"samo za spoljnu upotrebu",a neke ne?Nadam se da ti je sad jasnije.Sve mi je jasno sta je kolega Stipo napisao.Nije mi prvi put da pravim propolis kapi,ove godine nesto s alkoholom nije definitivno u redu.Samo kazem da treba paziti pri kupovini.Sad sam kupio od skroz drugog proizvodjaca,i stavio drugu turu.
Kolega "j.nezic84" možda deluje da čitam površno. Razlog je: šta i kako je napisano u njima. Konkretno, tražiš pomoć i objašnjenje od nas i apotekara koji nismo u mogućnosti da zmamo pravi sastav i poreklo proizvoda a kada budeš upučen da se obratiš na pravu adresu proizvođaču ti negoduješ. Volim da grešim ali takvim pristupom teško da ćeš kvalitetno napredovati.
Pozdrav
Kolega,neznam cemu takav stav!Samo sam ti ukazao da nisi dobro shvatio tj.procitao taj moj prethodni post.Web adresa koju sam stavio I za koju si ti napisao da nije dobra I postavio drugu,je naime posve dobra I uredna I alcohol s te web stranice sam kupio,pa valda ja znam koji sam kupio.Uvidjeo sam da nisi shvatio post,niti si kliknuo na taj link da vidis alcohol koji sam kupio-samo sam ti ukazao na to,da ako treba sta fali procitati ponovo.Nisam pritom htio biti grub,izvanjavam se ako je tako ispalo,nije mi to bila namjera.Nisam trazio pomoc I objasnjenje u bukvalnom smislu,htio sam da podijelim ovde to svoje iskustvo jer to mi se prvi put desava,i da vidim da se nije mozda jos kome nakad desilo nesto slicno.A takodje I da ukazem da mislim da treba paziti kod kupovine alkohola.Uz sve to,naravno da su svi komentari I misljenja dobrodosli.Mada sam svjestan da pravi sastav I porjeklo proizvoda niko od vas nemoze da zna.Prava adresa jeste proizvodjac,i to mi odmah palo na pamet da ih zovem I pitam,ali da je dodavano sta,mislis da bi rekli?Cisto sumnjam.To bi bilo kao da uspes gorivo na pumpi,i onda pitas:da li je ovo gorivo cisto?ima li kakvih necistoca u gorivu ili vode?naravno da bi rekli-ne!Tako da ipak ce ovo ostati za mene misterija I sumnja na taj alcohol,a s druge strane nista bilo,proslo I nista tu nemogu,jer nisam hemicar pa da to dokazem.Kazem ponajvise mi je drago sto je ovo sve napisano,ne sto sam se nadao da ce se meni pomoc jer nema mi se u sustini kako pomoci,vec vise zbog toga nek stoji ovde na forumu,mozda se jos kome nekad desi nesto slicno,i u tom slucaju bi se moje sumnje potvrdile,rasprava bi isla dalje,a zakljucak bi vjerovatno bio da neke navedene proizvodjace alkohola treba izbjegavati.Ako ti u sve ovo ne vjerujes da je moguce,mogao si jednostavno tako napisati odmah I gotovo.Svako ima svoje misljenje.I svacije misljenje postujem,samo volim argumente.A konflikte ne volim inace,a pogotovo kad nema nikakvog razloga za to.
Ziv I zdrav bio!
Odgovorite