Extraktovanje propolisa

SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Samir je napisao/la:
SEVDA(H)LIJA je napisao/la:Valjalo bi to. Pa, koliko se sjećam, i alkohol je tu negdje, a ponekad i skuplji. A može se, čini mi se, iskoristiti i za kreme. Ja sam zainteresovan. Možda i ja provjerim u apotekama (ako mi naumpadne) pa javim. Imam poseban dokument o kremama, tinkturama i sl., ali još nisam počeo detaljno proučavati, samo prekopirao maksimum (s interneta) pa velim: zatrebaće.
Pozdrav.
Pa kad dospiješ otkucaj koji nemoj da štediš prste.
A šta ćeš ti raditi? Vjerujem da si mlađi. Sankaj po internetu i traži nam. Evo nešto za početak.
Kako napraviti lanolinsku kremu?

Vjerovatno mislite da je napraviti kremu nešto jako komplicirano, rezervirano samo za kemičare i farmaceute? Pokušat ću vas razuvjeriti.
Za početak, probajmo napraviti jednostavnu kremu, na bazi lanolina, biljnih i eteričnih ulja i hidrolata. Lanolinska krema, osiromašenih sastojaka (vazelin, lanolin, rafinirano bademovo ulje i demineralizirana voda + još koji sastojak), na našim prostorima poznatija je kao "pavlovićeva" krema za njegu dječje kože. Takvu kremu, ali puno bolju, jer će se temeljiti na kvalitetnim sastojcima, možete napraviti i sami, a recepturu, ovisno o potrebama Vaše ili kože Vaše bebe možete prilagoditi.
Što nam sve treba za izradu jednostavne, lanolinske kreme?
Trebaju nam: lanolin, biljno ulje, hidrolat i eterična ulja. Koje eterično ulje, koje biljno ulje, koji hidrolat, pitate se? Konkretni sastojci ovise o potrebama kože, a ovdje ćemo predložiti sastojke koji će biti prilagođeni dječjoj koži. U međuvremenu, svakako pročitajte naše tekstove o eteričnim i biljnim uljima i hidrolatima u njezi kože, kako biste našli sastojke prilagođene Vašim potrebama.

Dakle, uzet ćemo:
20 g lanolina
20 ml bademovog ulja
4 kapi eteričnog ulja rimske kamilice
50 ml hidrolata rimske kamilice

U posudici prvo izmješajte prva tri sastojka, tzv. masnu fazu kreme: lanolin, bademovo ulje i eterična ulja. Smjesa se dosta teško miješa, pa si možete pomoći tako da ju lagano zagrijete na vodenoj kupelji.. Kada smjesa postane homogena, vrlo polagano ulijevajte hidrolat i dalje miješajte. Kada masa postane jednolična - krema za njegu nježne dječje kože je gotova.

Tips&tricks:
U vodenu fazu, odnosno hidrolat, možete dodati i malo biljnog glicerola (do 5%), alantoina (0,1%) i dekspantenola (vitamin B5 - do 5%), da bi krema bolje održavala vlagu u koži, te djelovala smirujuće i zacjeljujuće. Glicerol i alantoin se dodaju na hladno (odnosno na temper. ne većoj od 60), dok se dekspantenol može otopiti samo ukoliko hidrolat zagrijete. Odmah Vas moram upozoriti i da je redoslijed dodavanja ovih sastojaka ovakav: prvo dekspantenol, pa kad se hidrolat ohladi ispod 60 C, možete dodati glicerol i alantoin, u suprotnom bi alantoin mogao kristalizirati, a sigurna sam da niste imali na umu napraviti piling.
Ukoliko Vašu bebu muči npr. atopijski dermatitis (neurodermitis), umjesto hidrolata rimske kamilice, ili skupa s njim, možete koristiti hidrolat hamamelisa, koji je klinički dokazan kao pomoć kod ovih problema. Od biljnih ulja tu će svakako od pomoći biti tamanu i macerat nevena, a od eteričnih uz rimsku kamilicu koristimo i eterična ulja njemačke kamilice i sjemena mrkve.
Kod kandide i gljivičnih oboljenja kože, umjesto bademovog ulja koristite biljna ulja kantariona i tamanua, od hidrolata su svakako od pomoći hidrolat timijana kt. linalol i čajevca, a od eteričnih ulja možete razmisliti o upotrebi geranija i palmarose.
I prije nego krenete u avanturu zvanu izrada dječje kreme, imajte na umu da su ljekoviti samo kvalitetni sastojci, a to znači: hladno prešana biljna ulja (rafinirana ulja gube svoje ljekovite sastavnice), hidrolati bez dodataka alkohola i sintetskih konzervansa (koje čak i neki respektabilni proizvođači stavljaju u hidrolate zbog produživanja roka trajanja istih), i kvalitetna, kemotipizirana eterična ulja. O važnosti kvalitete eteričnih ulja svakako pročitajte ČLANAK.
Izradu kompliciranijih krema, tzv. krema u toploj pripravi, možete (između ostalog) naučiti na našoj RADIONICI PRIRODNE KOZMETIKE I AROMAKOZMETIKE
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Jazz »

moze li ulje od tikve golice

imam jednu vaku rucnu presu.... za cjedit spica od tikve- nahladno
ja pojedem tikve vise vec kakva busa pa kad god koji zakoljem ostavim spice i onda nacjedim tikvina ulja za salate
em je ulje zdravo em "dzogiram" sa ovom masinoma


slika
slika
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la zvones »

Jazz je napisao/la:moze li ulje od tikve golice

imam jednu vaku rucnu presu.... za cjedit spica od tikve- nahladno
ja pojedem tikve vise vec kakva busa pa kad god koji zakoljem ostavim spice i onda nacjedim tikvina ulja za salate
em je ulje zdravo em "dzogiram" sa ovom masinoma


slika
slika
Jazz ,ova ti je sprava super . Ima li je gdje nabavit ?
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Jazz
Čita i piše, dobar
Postovi: 120
Pridružen/a: 03 srp 2010, 16:21
Lokacija: Buffalo Hill

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Jazz »

Ne znam kako je kod naske ali se moze nabavit preko interneta. Raja i u Bih nabavljaju robu preko PayPal.

http://www.piteba.com/eng/index_eng.htm

Vidi i ovdje

Ovo je sa njemackog trzista.

http://www.oekotec.ibg-monforts.de
slika
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la zvones »

Jazz , veliko hvala !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la senad »

Stigle su i prve količine propil glikola

slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Po kojoj cijeni si dobio? Jel ovo pakovanje po 1l?
Ja sam već odradio nešto malo i probao.
Ekstrakt propolisa je gorak ko pelin, a kažu da je svaki lijek gorak.
Sretan rad Senade i probaj jednu malu dozu da razblažiš propilen glikol sa destilovanom vodom,
a drugu sam PG pa vidi kako otapa.
Ja sam razblažio PG sa vodom i super je otopio propolis. Već sam procijedio sjeda ko pelin.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Marin »

Nemam nikakva saznanja vezano za PG ali mi se čini da bi propolis rastvoren na ovaj način bio samo za vanjsku upotrebu jer se propisuje koliko mg se može nanositi na kožu kad se mješa u neke kreme .Da li je podesan za tinkture ???..
Evo texta kojeg sam pronašao na Web-u
Samo minutu količine propilen glikol se dodaje kozmetičkim preparatima , koji se nigdje u blizini procjenjuje prihvatljiv dnevni unos od 25 mg / kg kako je utvrđeno u 17. Izvješće Zajedničkog FAO / WHO Stručni odbor za prehrambene aditive, 1974.

There are some ill-informed people, websites and spam mail doing the rounds that state incorrect information regarding propylene glycol . Postoje neke loše informirani ljudi, web stranice i spam mail radiš krugova da država netočne informacije u vezi propilen glikol .

According to the Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR) there is no indication that propylene glycol is carcinogenic (cancer causing). Prema Agencije za toksične tvari i bolesti registar (ATSDR) postoji nikakvih naznaka da propilen glikol je kancerogen (izaziva rak).
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Pozdrav Marinu iz zatrpanog Srebrenika.
Ja sam pisao već da sam našao nešto od FF iz Beograda, a postavio sam i link.
Ja u tom tekstu nisam našao ništa što bi me dovelo u sumnju da se nebi smjelo koristit
isto kao i alkoholni ekstrakt, samo u predviđenim količinama kao što si naveo.
Da je toksičan jeste al u nekim većim količinama kao što smo ja i Stipo već navodili, a mislim kad bi neko tu istu količinu alkohola 96 % popio nebi se baš dobro proveo.

Mislim da nisi dobro preveo što se tiče izazivanja raka jer trebalo bi da glasi:

there is no indication that propylene glycol is carcinogenic

"nema naznaka da je propilen glikol kancerogen"

Neznam baš engleski al sam skontao po ovom što sam stavio u bold.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Marin »

Samire ,
nisam ja prevodio, googl prevoditelj je to odradio , danas nekad ću postaviti i stranicu na kojoj sam to pronašao nego me ponukalo kad govore o maximalnoj dozi za vanjsku upotrebu u kremama- kako to tretirati u tinkturama koje bi išle oralno - po meni onda nikako .Samo mi je bila namjera skrenuti pažnju na tu stranu a neko zna valjda više o tome.
Evo našao sam i tu stranicu to je na -
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=ba
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Marine sve sam te dobro razumio nikad nije naodmet oprez.
E nasmijao sam se za prevoditelja.
Evo ovdje imaš nešto o PG http://supa.pharmacy.bg.ac.rs/courses/75/posts/504
Pozdrav za mog prijatelja.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Stipo »

Samir je napisao/la:Marine sve sam te dobro razumio nikad nije naodmet oprez.
E nasmijao sam se za prevoditelja.
Evo ovdje imaš nešto o PG http://supa.pharmacy.bg.ac.rs/courses/75/posts/504
Pozdrav za mog prijatelja.
Pregledao sam taj link gdje se točno vidi i iznosi da toksičnost nastaje kod oralno uzetih doza većih od 15g po 1 kg tjelesne težine uzete za jedan dan. Ja sam težak 100 kg i da bi imao znakove trovanja trebao bi uzeti za jedan dan dozu veću od 1,5 kg šistog PG. Budući da se u PG dodaje i voda pa onda pravi ekstrakt propolisa toksičnost PG još slabi. Koliko je toksičan 60 % ili 96 % alkohol od kojeg se također pravi ekstrakt propolisa.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Mislim Stipo da bi i sa manjom količinom alkohola došlo do trovanja nego sa PG.
Ja sam uradio prvi extrakt od nekih 5 ml imao samo par grumenčića propolisa, a prvo sam razblažio
PG sa vodom najmanje omjer je bio 60 %PG i 40% voda. Pošto se radi o malim količinama ova procjena je od oka.
Na proljeće planiram u četiri suda po 10 gr propolisa i razne doze PG i vode.
Kako bih doznao koji omjer vode i PG može ići, a da otopi u potpunosti propolis i kako bi što manji dio PG bio.
Stipo ako imaš već nekih saznanja o tom omjeru PG% +voda% piši.

Senad nam se ušutio kako je dobio prvu dozu, haman ne izlazi iz labaratorije mućkal, mućkal.

Možda na kraju ovog svega dobijemo i forumskog Baltazara.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Stipo »

Samir je napisao/la:Mislim Stipo da bi i sa manjom količinom alkohola došlo do trovanja nego sa PG.
Ja sam uradio prvi extrakt od nekih 5 ml imao samo par grumenčića propolisa, a prvo sam razblažio
PG sa vodom najmanje omjer je bio 60 %PG i 40% voda. Pošto se radi o malim količinama ova procjena je od oka.
Na proljeće planiram u četiri suda po 10 gr propolisa i razne doze PG i vode.
Kako bih doznao koji omjer vode i PG može ići, a da otopi u potpunosti propolis i kako bi što manji dio PG bio.
Stipo ako imaš već nekih saznanja o tom omjeru PG% +voda% piši.

Senad nam se ušutio kako je dobio prvu dozu, haman ne izlazi iz labaratorije mućkal, mućkal.

Možda na kraju ovog svega dobijemo i forumskog Baltazara.
Čaša čistog alkohola ako bi je popio ubila bi čovjeka dok popijena čaša čistog PG nebi imala nikakve simptome trovanja.
Jesi li probo otopiti propolis u čistom PG pa tek onda dodavati vodu.
Ako imaš još propolisa oprobaj dodati mu PG u omjeru 2:1 pa ako se nije sav propolis otopio dodavati mu PG dok se sav ne otopi i onda zapamti omjer.
Toplota olakšava otapanje i to treba oprobati.
PG je bolje otapalo od alkohola i mislim da se mogu postići vrlo velika količina otopljenog propolisa predviđam između 40-60% otopljenog propolisa nisam baš siguran ali mislim da je tu negdje. Kod otapanja smola ja sam uglavnom radio s etil glikolom i butil glikolom. Butil glikol je bio nešto skuplji pa ga nismo često koristili u industriji za dobivanje boja.
Napomenuo bi još da su neke moje bivše radne kolege kada bi im ruke ispucale zbog prečestog pranja s nitro razređivačima i abrazivnim pastama za pranje išli bi u laboratoriju i nekoliko dana prljave ruke prali propil glikolom. Ruke bi im bile satima masne i glatke te tako perući ruke za nar dana ispucala koža bi im zarasla. Znači PG ovlažuje i tako potpomaže zarastanju ispucale kože. Poslje smo videći u glikolima prednost svi prali ruke nekim od glikola ( najčešće etil glikolom - antifrizom) koji bi se nalazili u proizvodnji i na kraju ruke isprali čistom toplom vodom. Nikada se nitko od radnika nije požalio da mu je to naškodilo. Jedini je problem bio što su ruke dugo ostajale masne. Jer glikoli su u stvari lako isparljiva ulja.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Trenutno nemam više propolisa za otapanje imam nešto malo par grumena, al biće na proljeće.
Probao sam dodat vodu u ekstrakt al pobijeli ko mlijeko čak više nego alkoholni ekstrakt i neće se izbristriti, a ja sam prvo pomiješao vodu i PG pa tek onda potopio propolis.
Na način koji si predložio 2:1, a možda ići čak 1:1 pa onda dodavat PG dok se sav propolis ne otopi i u tom slučaju nebi došlo do mliječnog ekstrakta, a došli bi do mogućeg omjera PG i vode.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Stipo »

Samire izgleda da i tu kad je u pitanju propolis vrijedi kemičarsko pravilo nikad VUK jer je VUK opasan.
VUK = voda u kiselinu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la senad »

@samire negdje si pito koliko košta 1 l. PG me nije nabavila po 18 km mislim da se može dobiti i jevtinije ako se uzme pakovanje od po 5 litara.

@stipo ova reakcija o kojoj govori samir je rezultat propolisa ,, čim voda dođe u dodir sa propolisom u alkoholu onda bjeli,,, G-din KArlović na HPS forumu da kda doda destilovanu vodu ista pobjeli ionda nako dvije sedmice vrati se u prvobitno stanje ..JA ću ovo da isprobam ,Ima spreman ekstraktovan propolis ukkoji ću dodati određenu količinu destilovane vode da bidobio 70% a da se pritom ne umanji procenat djelatne tvari..

Probaj te da dodate vodu u alkohol i obratno i vidjet će te da nema reakcije nikakve.


Sada da ja postavim pitanje :) vidim da želite da razblažite PG sa vodom

Zašto da se razblažuje propil glikol sa vodom ako nije toksičan?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:

Zašto da se razblažuje propil glikol sa vodom ako nije toksičan?
Radi cijene, otopina je blaža i lakše se podnosi i znatno se smanjuju mogućnost alergije na glikol.
Onoliko koliko se doda vode toliko je i manji unos glikola u organizam.
Ja planiram uz pomoć propil glikola proizvesti jednu vrstu propolis kreme, nešto kao melem od propolisa.
Za pravljenje kreme voda mi netreba ali bi volio znati i koliki je mogući udio vode u ekstraktu propolisa.
Ekstrakt PG i propolisa znatno povećava širinu upotrebe propolisa kao lijeka mnogo šire nego alkoholni ekstrakt propolisa.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la senad »

Pitao sam magistricu u apoteci glede dodavanja alkohola tj gotovi alkoholni ekstrakt propolisa,, da iz njega uzmem djelatnu tvar jer siguran sam da alkohol bolje razgrađuje propolis od PG,,

Pa bi onda vršio odstranjivanje alkohola obzriom da je lakši od PG ,,,, MAgistrica mi reče da se ne može mješat alkohol i PG,zbog specifične težine a meni to i treba , Ako bise i pomješali alkohol i PG nema štetnih spojeva.

RAzmišljam da ,ako ne može alkohol kako će voda ,, jer je PG više kao uljni /mastan.

Mislim da će mo naći riješenje ,, Najvažnije je da čist PG nije opasan za upotrebu, aposebice za djecu.

KUpio sam propolis u apoteci na bazi PG za djecu,,ali ne znamda li je razblaživana.

Samir neka pita svoju jaranicu apotekarku o tim detaljima ,a ja ću prva prilika priupitat magistricu oko razrjeđivanja PG. :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Ismet »

dakle, PG nije lako isparljivo ulje niti ikakvo ulje:

"Polivalentni alkohol - glicerol kao aditiv ima široku primjenu u farmaceutici, kozmetici i prehrani; dodaje se sirupima, pastama za zube, žvakaćim gumama... Potpuno je bezopasan: njegova je oznaka E-1520 i nosi naziv propilen-glikol."

ovo bezopasan se odnosi na koncentracije u kojima se koristi u prehrambenoj industriji.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Ismet »

"Ali, slatkasta i sirupasta tvar koja veoma sliči glicerolu njegov je srodnik dietilen-glikol koji je desetak puta jeftiniji, a koristi se u motorima kao antifriz jer snižava krioskopsku točku. Otrovan je kad se prekorači određena doza zbog čega postoji mrtvačka glava na svim kontejnerima antifriza. No, to nije smetalo falsifikatorima da ga iskoriste u vinu, a sada i u pasti za zube te u sirupu za iskašljavanje, a riječ je o kineskom izvozu u Panamu, Čile i Peru.
Falsifikatori u Austriji lagano su zasladili antifrizom lošija i jeftinija vina kako bi ih izvezli po višoj cijeni u Njemačku, Švicarsku i Nizozemsku. Taj vinski skandal jedan je od najvećih u povijesti.
»Urotnici«, kako ih je nazivao austrijski tisak, proizvođači vina unajmili su kemičara amatera da im omogući brzu i solidnu zaradu. Tragično je što su u toj skupini bili i neki visoki članovi strukovnog udruženja pa i predsjednik, a čini se da su bili umiješani i neki članovi ministarstva poljoprivrede koji su pokušali zataškati slučaj. Kemičar-amater koji je bio zadužen za »razrjeđivanje« vina strašno je pogriješio u proračunu jer su neke marke vina sadržavale ubitačnu dozu dietilen-glikola od 5,2 g po litri, a opasna doza je već 0,1g. Već jedan gram u litri, ako se popije više, može biti smrtonosan. Prosječno je nađeno 1,5-1,8 g po litri, a ukupno je otrovano 500.000 litara jeftinog vina, s tim da je nakon toga konfiscirano više od milijun litara.
Dietilen-glikol je u 20. stoljeću bio krivac više masovnih otrovanja. U SAD-u se veliko trovanje bilo sa sirupom sulfanilamida 1937. kad je smrtno stradalo stotinjak ljudi. Tada nije bilo antibiotika (penicilin je otkriven 1940.) i takav je sirup ljudima s kroničnom infekcijom dišnih putova bio slamka spasa. No, zakazali su svi u lancu kontrole, pa je taj tragični događaj bio okidač da se uvedu stroži propisi 1938.
Od tada pa do danas bilo je otrovanja u Južnoj Africi, Indiji, Nigeriji, Argentini, na Haitiju gdje je 1986. godine umrlo 85 djece. Na Haitiju je uzrok otrovanja bila kobna zamjena sirovina u sirupu za ublažavanje bolova kad je paracetamol otopljen u dietilen-glikolu umjesto u glicerolu. Miješanje i pakiranje obavljeno je u lokalnoj tvornici, a dobavljač sirovine bila je kineska kompanija.
Otrovanja su najčešća u najsiromašnijim zemljama svijeta što znači da kineski proizvođači sirovina ciljano idu tamo gdje je niska razina kontrole ne mareći za posljedice. U Bangladešu je 1990. zbog sirupa u kojem je paracetamol otopljen u dietilen-glikolu umjesto u glicerolu, otrovano 339 djece. Mnoga su umrla.
Vrhunac je bilo otrovanje djece uz 46 smrtnih slučajeva u Panami potkraj 2006. i to sa sirupom za iskašljavanje. Brzom analizom uzoraka koji su poslani avionom u SAD, utvrđena je toksična razina dietilen-glikola. Vladino povjerenstvo u Panami pratilo je trag preparata koji je doveo do kineskog proizvođača sirovina Taixing Glycerine Factory u pokrajini Hengxiang.
No, tu nije kraj falsifikatima, što potvrđuje najnoviji slučaj otrovanja s pastom za zube u svibnju ove godine u Panami. Pasta je sadržavala toksične doze dietilen-glikola, 2, 5 posto. Posljedice: 51 smrtni slučaj i tko zna koliko otrovanih koji se nisu ni prijavili panamskim zdravstvenim vlastima. No, ono što je u takvom divljem biznisu karakteristično - nigdje na tubi nema oznake proizvođača. I ovdje su, međutim, svi putovi vodili u Kinu..."
Dobru srcu sreća dođe.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Marin »

Ismete ,
zaista puno podataka -na tragu toga sam nekad prije u okviru teme napomenuo za neke prevode za toksičnist u kremama i pitao se kako li je kod oralne upotrebe.
Od Ljetos sam se više puta uvjerio (kod mljevenja- sebi i drugom ) ) da je i šećer prepakiran iz onih brodskih vreća- u papirne sa drugim podacima .
Za PG zaista nemam nikakve spoznaje i ne bih se usudio raditi probe .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Samir »

Uh jeste se raspisali dok sam lumpovao po Sarajevu. Moram si kupit laptop.

@Senade ja sam uspio pomiješat PG i vodu pa tek onda potopit propolis i dobio sam ekstrakt normalan
bez nekog velikog taloga.
Nije moja jaranica apotekarka nego bogme ko i tvoja Magistarka :D .
Što se tiče cijene morat ću malo preispitat to moje prijateljstvo neko nekog dere sa cijenom dali ona mene ili nju dobavljači.

@ Ismete ove inf su od velike koristi al kako ja skonta da se ni u jednom slučaju ne spominje propilen glikol, a stoga je bitno da se dođe do PG od sigurnog proizvođača.


Šta se dešava pošto pijem sa čajom od alko. ekst. ostaje mi tjenka na površini čaja i po zidovima šolje, a od PG ekst. toga nema nego se sjedini sa čajem.

Ljudi mućkajte pridružit ću se i ja na proljeće, ako preživim ovaj ekstrakt od PG ja već konzumiram.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Marin »

Naidjoh na način dobivanja vodene kombinacije kod propolisa .Posredno i malo duže ,ali isplati se probati .
http://spos.info/forum/index.php?topic=12705.0
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Re: Extraktovanje propolisa

Post Postao/la Mustafa »

Nešto me interesuje a nisam uspio naći odgovor ovdje, pa ako može neko da mi odgovori. Nisam ranije radio extraktovanje propolisa, ove godine sam mislio probati prvi put i nemogu da skontam u kojoj fazi se dodaje destilovana voda u otopinu?
Odgovorite