Slike propolis

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Mungos1212 je napisao/la:Ovu temu sam pratio ali sad se moram i uključiti. Japanska istraživanja dokazuju ljekovitost propolisa u borbi protiv nekih vrsta raka, pretežno neizlječivih, tj hepatokarcinoma ( rak jetre) Radi se o dugogodišnje istraživanju pa mi ovo o 75% alkoholu nema smisla.

Druga stvar ako smijem ovdje pitati je upravo oko procenta. Koliko je topiv moj propolis u odnosu na Senadov?
Koliko je važna temperatura čuvanja alkoholne tinkture s obzirom da se smatra visoko isparljivom tečnošču?
Koliko taloga izbasite poslije cijeđenja i da li je i to ubrojano u postotak?
Da li mi imamo istu količinu taloga u propolisu?
Koja je specifična težina a samim tim i gustina propolisa sakupljenog u crnogoričnoj šumi a kolika na livadi?
I još mnogo pitanja bi mogao postaviti ali bit ću zadovoljan samo odgovorima na par pitanja koje sam postavio!!!
Naravno da se talog odbija. Pusti se da iz taloga ispari alkohol pa se izmjeri kolika je to količina i izračuna koliko se propolisa otopilo. Na primjer uzme se 100g sirovog propolisa i pomješa sa 150g alkohola. Tako se dobije 250 g rastvora za cjeđenje pa ako je ostalo 50 g taloga,a naon sušenja ostane 30g suhog taloga znači da smo izgubili 20 g alkohola time smo dobili 200 g čiste otopine propolisa u kojoj se nalazi 70 g propolisa što iznosi skoro jedna trećina ili nešto više od 33%. Poslje možemo dodati još alkohola da bi smanjili postotak propolisa na 30% ili 20%.
Što je propolis čišći taloga ima manje. Najbolji je šumski propolis naročito crveni prihvatljiv je zeleni i žuti, a ako je propolis tamniji skoro crni to nije dobro jer vjerovatno sadrži bitumen koji pčele prikupljaju sa asfaltiranih cesta. Propolis se čuva na sobnoj temperaturi u dobro zatvorenoj bočici zaštićen od svjetla.
Može se napraviti i bezalkoholna 10% otopina propolisa u vodi tako da se propolis otapa u vodi zagrijanoj na 80 stepeni celzijusa nekoliko dana. temperatura nesmi prelaziti 80 stepeni jer bi se time veliki dio djelatnih tvari uništio. Može se napraviti i 15% vodena otopina ali je to malo složeniji postupak. Najbolji rezultati u lječenju propolisom postignut je uzimanjem čistog propolisa u prahu (nativni propolis) u obliku tableta ili pomješan s medom.
O propolisu sam već pisao na svom webu.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 17 svi 2010, 00:18, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Dobro je javi nam se i Mungos 1212 znači živ je dobro nam se vratio....
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

Moj propolis je crn i skoro da nema otpada. Imam skupljače propolisa plastične tako da mogu reći da je totalno čist. Ipak imam ostataka. Crn propolis a nemam ceste na udaljenosti 400 m. Do mene je tih 4oo makadam a moje pčele ne lete tamo (dokazao sam ali to je druga priča)

Izete ja puno čitam pa kad imam nešto reći oglasim se a napunio sam forume svojim postovima pa mi se neda pisati duplo. Nekada dam link drugog foruma.
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Ima li negdje link - gdje mogu pročitati (i naučiti) kako da skupim propolis iz košnica?
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Smolasta tvar kojom pčele lijepe susjedne ramove je prpolis. Propolis iz plodišta se ne koristi kao lijek jer se plodište tretita akaricidima protiv varoe pa ti akaricidi dospjevaju u med,vosak i propolis koji se tada nalazi u plodištu. Propolis se struže iz medišnih nastavaka jer ne sadrži akaricide. Propolis pčelari uzimaju u proljeće i u jesen. Ima više našina za proizvodnju propolisa, a naj jednostavniji je da nabaviš silikonsku mrežu okca #1 mm i staviš na satonoše između mreže i satonoša podmetne se nekoliko letvica 4-5 mm da pčele mogu prolaziti ispod mreže i lipit je propolisom. Da bi se pčele natjeralo da intenzivno lipe mrežu propolisom pod poklopac se podbaci malo letvice da intenzivno struji zrak kroz košnicu. Pčele nastoje to spriječiti i mrežicu ljepe propolisom. Kada je mrežica zaljepljena većim djelom vadi se iz košnice i stavi u hladnjak da se ohladi i propolis skruti. Zatim se ta mrežica izvadi iz hladnjaka i dok je još ledena protrlja rukama tada propolis budući da je hladan i krut puca i ispada iz mrežice na ćist podmetnut papir. Tako se dobiju zrnca propolisa od 1 mm.
NAPOMENA: Propolis se ne prikuplja za vrijeme vrućih dana u urbanim sredinama gdje postoje asfaltne ceste u doletu pčele jer umjesto propolisa pčele skupljaju asvaltni bitumen. Pa eto pasha to je onako od mene ukratko kako ćeš skupiti propolis.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 17 svi 2010, 21:30, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Nedavno sam brenerom čistio potkrovne mreže sa košnica i neke mreže bile su jednim djelom izlipljene crnom smolastom masom. Kada sam naišao brenerom preko toga po mirisu i dimu sam odmah prepoznao da se radi o bitumenu jer miriše na vreli asvalt. Te mreže stavljam samo ljeti za vrijeme vrućina i nisam ih čistio par godina pa nakupilo se svega na njima.
Ove ću godine prikupljati propolis pomoću silikonskih mreža kad otjeram pčele u planinu na vrijeskovu pašu tu nema asvalta u blizini 6 km.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cope
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 25 ruj 2009, 11:24
Lokacija: Ispod Livanjske Kamešnice

Post Postao/la cope »

pozdrav mungosu
ovu moju priču o 96 %alkoholu sam dobio upozorenje od kolega sa pčelarskog foruma pčela koje ti mungos i senade dobro poznajete(eko i ostala ekipa)
a senade onu formulu sam dobio od jednog pčelara kemičara,nemogu sad naći tu formulu da je ovdje postavim
stipane,mogu ti samo reći da ona formula za vodenu otopinu nije dobra,meni je tu formulu dao Milan Kramer koji je patentirao u HR vodeni extrakt
propolisa pa me zamolio da ne iznosim u javnosti samo da koristim za kućnu upotrebu.....mora biti hladna voda......

poz.......
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Hvala Stipo. I još nešto - Kad je najbolje staviti te silikonske mreže i koliko se dugo drže u košnici?
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Pasho sve što pčelari proizvode proizvode samo sa jakim društvima. Ja ti ne preporučujem da sada išta pokušavaš. Odgodi proizvodnju propolisa do jeseni kada nestanu ljetne vrućine tamo krajem 8. mjseca možeš bez problema proizvesti 50 g propolisa što ti je dovoljno za 5-6 bočica otopine. Za sada bildaj pčele sirupom i pogačama neka se dobro razviju, a onda možeš činiti sa njima šta hoćeš jer će biti jaka društva.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

cope je napisao/la:pozdrav mungosu
ovu moju priču o 96 %alkoholu sam dobio upozorenje od kolega sa pčelarskog foruma pčela koje ti mungos i senade dobro poznajete(eko i ostala ekipa)
a senade onu formulu sam dobio od jednog pčelara kemičara,nemogu sad naći tu formulu da je ovdje postavim
stipane,mogu ti samo reći da ona formula za vodenu otopinu nije dobra,meni je tu formulu dao Milan Kramer koji je patentirao u HR vodeni extrakt
propolisa pa me zamolio da ne iznosim u javnosti samo da koristim za kućnu upotrebu.....mora biti hladna voda......

poz.......
cope,,, nevjerovatno je koliko pčelari sami sebi ruše rejting ..

Evo moje logike ,,mnogi preporučuju sirov propolis za konzumaciju ili pomješan u medu. Ako postoje kancerogene tvari zar nije logično da će i u sirovom propolisu se razgraditi unutar probavnog trakta... Ne mogu da razumijem da ovako proste računice nisu jasne..... JA sam to oko kancerogenosti pročitao na forumu, kreno da se javim pa sam odustao jer je sezona medenja,,,

cope kakav je učinak tog vodenog extrakta, kako se manifestuje ? ili je to samo prevencija
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

cope je napisao/la:pozdrav mungosu
ovu moju priču o 96 %alkoholu sam dobio upozorenje od kolega sa pčelarskog foruma pčela koje ti mungos i senade dobro poznajete(eko i ostala ekipa)
a senade onu formulu sam dobio od jednog pčelara kemičara,nemogu sad naći tu formulu da je ovdje postavim
stipane,mogu ti samo reći da ona formula za vodenu otopinu nije dobra,meni je tu formulu dao Milan Kramer koji je patentirao u HR vodeni extrakt
propolisa pa me zamolio da ne iznosim u javnosti samo da koristim za kućnu upotrebu.....mora biti hladna voda......

poz.......
Propolis u hladnoj vodi pod normalnim uvjetima se ne topi. U vrućoj vodi je topiv do 10% otopine. Kako Milan topi propolis u hladnoj vodi ne znam. Znam jedino da se propolis može u hladnoj vodi topiti posebnim ultrazvučnim uređajem. Znam da se u vodu dodaje neko posebno otapalo pa je i tako propolis topiv u vodi o kojem se otapalu radi neću ni ja ovdje iznositi. Ja sam samo naveo jedan primjer koji se može bez problema uraditi kod kuće i dobiti kakvu takvu vodenu otopinu propolisa jer i 1 % otopine propolisa je ljekovit.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Post Postao/la Mungos1212 »

cope je napisao/la:pozdrav mungosu
ovu moju priču o 96 %alkoholu sam dobio upozorenje od kolega sa pčelarskog foruma pčela koje ti mungos i senade dobro poznajete(eko i ostala ekipa)
a senade onu formulu sam dobio od jednog pčelara kemičara,nemogu sad naći tu formulu da je ovdje postavim
stipane,mogu ti samo reći da ona formula za vodenu otopinu nije dobra,meni je tu formulu dao Milan Kramer koji je patentirao u HR vodeni extrakt
propolisa pa me zamolio da ne iznosim u javnosti samo da koristim za kućnu upotrebu.....mora biti hladna voda......

poz.......
Mnogo puta sam morao reagovati ali neželim nikoga uvrijediti. Nadam se da nisi šta zamjerio cope!!
Ta ekipa o kojoj govoriš ima ponekad i svojih priča ali ja ne želim razgovarati o onome o čemu nisam siguran. Neki experimenti se provode na ljudima a neki na pacovima i na svim rezultatima je propolis anti kancerogen. Pogotovo brazilski crveni propolis kojeg mnogo istražuju.
O vodenom proplisu mnogi razgovaraju i tu se slažem sa Stipom. PROPOLIS SE NE TOPI U HLADNOJ VODI

Mnogi pčelari prave 1% vodeni propolis tako da 30% alkoholnom dodaju vodu i svedu ga na 1% a on naravno pobijeli u dodiru sa vodom. Neznam reći je li to pravilno ili ne ali čak i tako mala doza propolisa pomaže.
Pozdrav
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

Eeee kolege vidim da imate neke tajne koje ne želite podjeliti sa ostalima to me iznenađuje ja sve što znam (ako nešto znam) voljan sam uvjek to prenijeti i drugima. Nemojte bar iznositi to na forum ružno je pročitati. Otkriće ili pronalazak nečega i nije to ako i drugi za njega neznaju. Šta bi bilo da je Ajštajn svoje pronalaske čuvao samo za sebe.
cope
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 25 ruj 2009, 11:24
Lokacija: Ispod Livanjske Kamešnice

Post Postao/la cope »

vodeni extrakt je namjenjen za djecu i odrasle osobe koji su oboljeli(misli se na rak i strogo zabranjen alkohol) ili su alergični na alkoholni ekstrat,neke tvari koje su netopljive u 96 % alkoholu razgrađuju se u vodi,gosp.Kramer iz Osjeka je prijavio patent i kaže da će on objaviti kako se pripravlja jedino vam mogu reći ,je voda ali nije obična tekuća i ubaciva se neki pripravak koji se može nabaviti u sloveniji

poz..........
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

cope je napisao/la:vodeni extrakt je namjenjen za djecu i odrasle osobe koji su oboljeli(misli se na rak i strogo zabranjen alkohol) ili su alergični na alkoholni ekstrat,neke tvari koje su netopljive u 96 % alkoholu razgrađuju se u vodi,gosp.Kramer iz Osjeka je prijavio patent i kaže da će on objaviti kako se pripravlja jedino vam mogu reći ,je voda ali nije obična tekuća i ubaciva se neki pripravak koji se može nabaviti u sloveniji

poz..........
Ja sam radio u tvornici gdje se koristilo stotinjak smola pa sam stekao neka saznanja oko otapanja raznih smola i saznao sam još nešto da se može pomješati benzin i voda uz dodatak nekog srestva sve to presuti u rezervoar automobila i voziti kao na čistom benzinu. to srestvo sam i ja sipao u rezervar kada mi se pojavila voda u gorivu zbog čega mi se auto stalno gasilo i trokiralo. Kada sam dodao par litara tod srestva svi ti problemi su nestali. Tako je isto i sa propolisom nije topiv u vodi ali je topiv u alkoholu nekim eteričnim uljima i još nekim tečnim otapalima, a svi se oni mješaju sa vodom. Neznam točno dali se propolis prvo otopi u nekom od tih srestava pa se doda voda.
Ili se to srestvo prvo doda u vodu pa se onda otapa propolis. Ja znam za neka srestva koja bez problema otope svaku smolu pa i propolis i u to se može dodati vode po izboru ali ima jedan veliki problem ti dodatci su otrovni pa znači ne mogu se koristiti u lijekovima. Vjerovatno je kramer upotrebio neko bezopasno srestvo za vodenu otopinu propolisa i ako ga je prijavio kao patent onda je to objavljeno i dostupno svima s jednom preprekom da se nemože koristiti u komercijalne svrhe bez odobrenja vlasnika patenta odnosno treba od Kramera kupiti licencu za proizvodnju vodene otopine propolisa po njegovoj patentiranoj metodi. Meni se čini da je Kramer izgubio pravo patenta čim neće da kaže kako on to topi propolis u vodi i s kojim srestvom pa se boji da njegovom zaslugom ako pčelari saznaju dobije bez naknade lojalnu konkurenciju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Pa evo provršljo sam po patentnom zavodu i pronašao sam sve patente Milana Kramera.
slika
Kao što sam i mislio nema patent o vodeonj otopini propolisa.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 19 svi 2010, 02:56, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

cope je napisao/la:vodeni extrakt je namjenjen za djecu i odrasle osobe koji su oboljeli(misli se na rak i strogo zabranjen alkohol) ili su alergični na alkoholni
poz..........
Činjenica je da se alkohol veoma brzo isparava i da nestaje ,nema ga ni utragovima,,,,,

Djeca bez problema mogu uzimati ekstraktovani propolis u etanolu stim što se ide u proces ostranjivanja alkohola,,,,,

U dosadašnjnoj praksi nema ništa bolje od kocke šećera za propolis,,,,, alkohol veoma brzo ispari i nema ga ni u tragovima , mogu ga koristiti svi uzrasti ....


Izete nebih se složio oko tvoje konstatacije da neko čuva znje,,, ako je neko ,nekome rekao da neširi dalje ,da koristi za vlastite potrebe onda to treba tako da bude...... mada i meni je teško zadržati ako mi neko traži takve postupke onda više volim da mi ne kaže :) u ovom slučaju ne možemo se ljutiti na kolegu copeta,,,,,

Kakve su namjere dotičnog sa patentom vjerujem da će mo brzo da saznamo jer evo Stipo iznosi činjenice koje nam mogu svima pomoći u nekim saznanjima .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cope
Čita, piše dovoljno
Postovi: 37
Pridružen/a: 25 ruj 2009, 11:24
Lokacija: Ispod Livanjske Kamešnice

Post Postao/la cope »

stipane kad mi nevjeruješ moram ti ja naći stranicu
http://www.radilica-osijek.com/index.ph ... 7&Itemid=2
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

cope je napisao/la:stipane kad mi nevjeruješ moram ti ja naći stranicu
http://www.radilica-osijek.com/index.ph ... 7&Itemid=2
Oprosti cope ali Kramar nije prijavio patent vodene otopime propolisa hrvatskom patentnom zavodu do 29.2.2010,godine. Do tog datuma ima dva druga patenta o propolisu kao što se vidi iz izvatka koji sam dobio. Možda je on prijavio patent nekom drugom stranom patentnom zavodu mada se može i to provjeriti samo slab sam s engleskim pa bi mi to traženje oduzelo puno vremena. Medalje se mogu primati i za tuđi izum ako je to novina na tržištu. Ako znaš gdje je ga prijavio mogao bi ga naći i da pobliže vidim o čemu se radi jer svi patenti u svijetu su javni i svima dostupan kratki opis šta patent sadrži i koja mu je svrha, a trenutno ih ima registriranih preko 30 miliona. Nadam se cope da se ne ljutiš na mene jer mi je svako novo saznanje o propolisu dragocjeno i ja ga nastojim proizvesti što više i što kvalitetnije moguće. Ja nisam uzalud nabavio par stotina bočica a vide se moje boćice na jednoj mojoj slici na jednom ranijem postu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Sad procitah sve o propolisu jer bih voljela za nas da skupim nekoliko bocica da imamo preko zime.Kkava je to silikonska mrezica?A sad cu ja da provjerim nas patentni zavod da nije mozda ovdje prijavljeno.Pitanje-moze li se jesti propolis(zrnca)npr. sa kasikom meda.Pitam jer nije za prodaju te mogu li ga ocuvati u zrncima kod kuce?Retardirano pitanje vjerovatno-ali pitam da ne skitam
Hvala unaprijed :-)
nastavak slijedi :)
evo link kako uzimati propolis-to sto je Kramer patentirao(jos nisam potvrdila0je u stvari uzimanje proplisa sa jogurtom (to je opste poznato ili sa limunom)
http://www.anniesapitherapy.com/TipsonPropolisUsage.htm
Kad se malo istrazi svasta se sazna-propolis zovu i Ruski Penicilin zbog antibiotickih dejstava i koristen je u WWI
:-)
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 04 kol 2010, 15:29, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

najbolje je napraviti tinkturu propolisa, ali dnevno kuglica veličine graška se moze zvakati to je doza za odraslu osobu
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Propolis zamrznuti te ga takvoh samljeti u fini prah pa dodati u med i kao takvog uzimati. Paziti na zozu to jest količinu propolisa u jednoj kašiki meda i tako
odrediti koliko ga kašika uzimati. Propolis u prahu se može izmješati s kukuruznom krupisom te ga pakovati u kapsule i kao takvog izimati po jednu ili dvije kapsule dnevno. Ovakav propolis je dobar za želučane ili crijevne bolesti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

kakko sad prihranjivat pcele i skupit propolisa,tj kad se stavi mreza preko nastavka cjelog pcele nemogu doci do hranilice,da li da isjecem rupu kako bi otvorio prolaz do hranilice ili kako to ide vec?
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Ermine a sto ne kupis malu silikonsku mrezu za skupljanje propolisa, ja sam iz tog razloga kupio nedavno one resetke za skupljanje propolisa da vidim kako ce ici
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

slika
Ermine evo kako izgleda mrezica kod mene za skupljanje propolisa, prvi put koristim ovu kupovnu pa sam stavio a na drugo drustvo cu za vikend staviti klasicnu mrezicu sa jos manjim porama...
Odgovorite