Slike propolis

Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Volio bih da ti uspije takav način prikupljanja,,,,
Ovaj hvatač propolisa nije učinkovit pogotvo tako postavljen,,, to ništa neznači,,

U principu on na košnicu se postavlja 4 komada tako da prekriju cijeli nastavak pa onda ide hranilica gdje treba postaviti odstojanje od tih hvatača,,,,,

JAvi nam učinkovitost!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Iskrreno da kazem i ja sam postavio da vidim kako izgleda i kakva ce biti učinkovitost, ali sam u drugu kosnicu stavio obicnu mrezu da vidim koji princip bi bolje rezultate dao..
matica
Čita, piše dovoljno
Postovi: 21
Pridružen/a: 03 kol 2010, 23:44

Post Postao/la matica »

Dali mi neko može reći kako se pravi ta otopina od propolisa.Hvala!
Avatar
jakub
Čita, piše dovoljno
Postovi: 66
Pridružen/a: 06 lip 2010, 21:14

Post Postao/la jakub »

96-procentni alkohol. 1:3 . Drzi sedam dana, muckaj stalno
nakon sedam dana procijedi i to je to..
ponavljanje je majka znanja ¤
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

7 dana je premalo za bilo što

Dok uhvatim vremna napisat ću kako ja to radim

Nema potrebe za cijeđenjem.


Šta zanči omjer 1:3?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Post Postao/la Ismet »

da li neko zna recept za bezalkoholnu otopinu propolisa?
naime, u trgovinama se može naći ta otopina. vidio sam (a i probao, odličan je) sprej propolisa i kadulje kao i kombinaciju propolisa i nekoliko ljekovitih trava. vjerovatno se radi o otopini propolisa i ekstrakta tih trava ali ne znam kako se sve to odradi pošto se propolis samo u alkoholu (i još nekim tekućinama) dobro otopi.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Da li sa ovim mogu prikupljati propilis na LR košnicama?


http://www.civan.com.tr/product.php?pID=74&MAIN_CAT=1


Da li je ovo isti prikupljač propolisa , koji se može kupiti i kod nas , da ne naručujem iz Turske????
Zadnja izmjena: pasha, dana/u 01 ruj 2010, 15:13, ukupno mijenjano 1 put.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la Asim »

veliki moj problem je propolis a da idem redom moje pčele su propolisom svašta ulijepile okvirove jedan za drugi i za sanduk da tosve rastavim i to bez puno trzanja veliki problem boja propolisa osamdeset posto crvena a vidim poneku i zelenkastu nit kada rastavim ovirove imam dva društva koja non stop lijepe zaštitnu mrežicu iznad prostora za pogače tu po stranicama zuri kao muzge potpuno crven propolis a ja neznam ni kako se prikuplja niti gdje i kako se plasira ma sad za sad ostaviti ću kako jeste dok se neupoznam sa ovom materijom
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

pasha je napisao/la:Da li sa ovim mogu prikupljati propilis na LR košnicama?


http://www.civan.com.tr/product.php?pID=74&MAIN_CAT=1


Da li je ovo isti prikupljač propolisa , koji se može kupiti i kod nas , da ne naručujem iz Turske????
Mreža na ovom linku mi izgleda OK stim što dimenzije ne dgovaraju LR,,,,, malo je šira. MOžda ova razlika nebi stvarala problem.

Gdje to se ima kupiti u BH?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Ma nema Senade u BiH, nego htijela naručiti iz Turske, platila bih oko 50 eura za 10 kom. sa poštarinom. Poskupo je , pa reko da ne naručujem ako nije to to.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

@ Pasha ja sam koristio taj plastični prikupljac i rezultati nikakvi ali sam u drugu kosnicu stavio mrezicu silikonsku i dalo je bolje rezultate.
ne znam ja sam skeptik kada je upitanju plastika. veilki prostor preširoki prostori, mora predugo stajati mrežica plastična eto ja nisam nesto zadovoljan......
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Ja ostah bez propolisa , mislići se šta ću i kako ću ... Ispade ništa!

I što je najgore, još uvijek ne znam šta da radim????
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
markomajstor
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 02 stu 2010, 12:59
Lokacija: samac

Post Postao/la markomajstor »

ako uzmem taj 75%-tni alkohol jel isto ide 400gr propolisa na 1l kao sa 90%-tnim il je neka druga mjera???
Avatar
jakub
Čita, piše dovoljno
Postovi: 66
Pridružen/a: 06 lip 2010, 21:14

Post Postao/la jakub »

Ja sam radio 1:3, (da usput odgovorim na upit gore), propolis:alkohol.
npr. 900 ccl alkohola na 300 grama propolisa. Naravno, moze se drzati i duze da se otapa.
Posto se nikad ne otopi bas sve, a ima i primjesa, kao sto su komadici drveta i sl.,
cijedim otopinu kroz gazu ili sl.
Mislim da se sa 75 %.nim alkoholom postize isti rezultat, samo treba mozda duze da pustis da se otapa..

I mene interesuje kako napraviti otopinu bez alkohola, sto je i Ismet pitao!!!??
Jel zna neko?

A i Senada cekam da napise svoj nacin..
ponavljanje je majka znanja ¤
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

NIsam ja zaboravio naovu temu. Ja vršim pripreme za novu turu otapanja p pa sam planirao i malo da uslikam i određena pojašnjenja ,,,,

Propolis otapati u 96% alkoholu bar mjesec dana, što duže to bolje, uz povremena mućkanja.
Kad samo ga otopili onda vršiti spuštanje na 70%...

Da bio vo uradili moramo unaprijed pripremiti sirovog propolisa kako bi zadržavo željenu koncentraciju.

Isto toti je to , traži se količina, udio propolisa u otapala , stimda 96% alkohol razvaljuje propolis dok sa 75% nije baš slučaj
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Slike propolis

Post Postao/la inzenjer »

na jednom predavanju kod nas ove zime,predsjednik naseg udruzenja kaze da se sa obicnim najlonom moze prikupiti dosta propolisa i da je puno cisci nego propolis sa mrezica.I na netu sam nasao nekoliko takvih objasnjenja kao pcele ne podnose najlon pa nastoje da ga pokriju propolisom.I sam znam da ljeti kad rojevima dajem pogace da ako najlon ostane duze na okvirovima da se na njim pojavi propolisa.Ja imam jednu kosnicu koja lijepi propolis previse,vise nego 3-4 druge zajdno,poklopac jedva podignem kolko bude zalijepljen,a tek okvirove,i na svakoj satonosi bude puno,pa zalijepi za prste nemogu po 2 dana oprat.Inace boja smeđkasto-zuta
Avatar
Hajrudin Zivinice
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 01 tra 2011, 23:41
Lokacija: Živinice

Re: Slike propolis

Post Postao/la Hajrudin Zivinice »

Pročitah da neki kolega na forumu reče dobro je podići poklopac i napraviti propuh i tako natjerati pčele da pojačano donose propolis i lijepe te pukotine, lično mislim da to nije baš najbolji način iako se tako sigurno dobije najviše propolisa ali pravljenjem propuha kroz košnicu sigurno nije dobro za pčele i leglo jer ne bi ga one uzalud pokušavale zatvoriti što prije, ako nam je cilj znači dobiti što više propolisa onda je to zasigurno najbrži način.

Međutim, praksa je pokazala da ako pčelama postavimo prepreke bilo koje vrste iznad okvira kroz koje ne mogu prolaziti one će isto tako sve te otvore ali ne tako brzo polijepiti propolisom a ponešto i voskom.

Znači postavljanje silikonske mrežice ili obične mrežice sa sitnim okcima, najlonske folije i sl. sigurno ćemo dobiti čisti propolis ali u manjoj količini nego da smo im ostavili propuh kroz košnicu ali pri tome smo sigurni da to neće imati negativne posljedice po pčele i leglo.

Smatram da mnogi eksperimenti koje je čovjek provodio počev od prikupljanja propolisa, zamjene voska sa parafinom i slične akcije "radi dobrobiti pčela" da su ove godine poharale mnoge pčelinjake u BiH, naravno uz pomoć varoe jer smo joj pomogli u borbi protiv pčela!

Bolje je dobiti i manje prihoda jedne godine nego druge nemati ništa ili ... :roll:
Onaj ko u moru nebo gleda, taj na drvetu vidi ribe!
http://www.mojepcele.host56.com/
http://www.upvrijesakzivinice.comli.com/
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Slike propolis

Post Postao/la Stipo »

Svojim očima sam vidio da pčela prikuplja bitumen s pregrijanog asfaltnog puta.
Ako netko primjeti na mreži u košnici crni proplis neka ga proba zapaliti. Osjetit će se miris zapaljenog katrana, a dim će biti čađavo crni s crnim česticama koje lebde u zraku. U prirodi ne postoji crni propolis. Boje propolis su tamno žuta, smeđa, crvena i maslinasto zelena kao i kombinacija navedenih boja ali nikako crna. Ako se zapali pravi propolis osjeća se prijatniji miris i daje sivi dim bez lebdećih čestica.
Bitumen i katran po prirodi nisu neki otrovi čak su se nekada koristili kao lijekovi za neke kožne bolesti.
Ipak nije im mjesto u propolisu jer su sasvim drugog porijekla.
Katran je talog nastao suhom destilacijom drveta.
Bitumen je destilat nafte.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Slike propolis

Post Postao/la IZET »

Hajrudin Zivinice je napisao/la:Pročitah da neki kolega na forumu reče dobro je podići poklopac i napraviti propuh i tako natjerati pčele da pojačano donose propolis i lijepe te pukotine, lično mislim da to nije baš najbolji način iako se tako sigurno dobije najviše propolisa ali pravljenjem propuha kroz košnicu sigurno nije dobro za pčele i leglo jer ne bi ga one uzalud pokušavale zatvoriti što prije, ako nam je cilj znači dobiti što više propolisa onda je to zasigurno najbrži način.

Međutim, praksa je pokazala da ako pčelama postavimo prepreke bilo koje vrste iznad okvira kroz koje ne mogu prolaziti one će isto tako sve te otvore ali ne tako brzo polijepiti propolisom a ponešto i voskom.

Znači postavljanje silikonske mrežice ili obične mrežice sa sitnim okcima, najlonske folije i sl. sigurno ćemo dobiti čisti propolis ali u manjoj količini nego da smo im ostavili propuh kroz košnicu ali pri tome smo sigurni da to neće imati negativne posljedice po pčele i leglo.

Smatram da mnogi eksperimenti koje je čovjek provodio počev od prikupljanja propolisa, zamjene voska sa parafinom i slične akcije "radi dobrobiti pčela" da su ove godine poharale mnoge pčelinjake u BiH, naravno uz pomoć varoe jer smo joj pomogli u borbi protiv pčela!

Bolje je dobiti i manje prihoda jedne godine nego druge nemati ništa ili ... :roll:
Hajrudine jarane konačno si se i ti pridružijo našem forumu što mi je drago ali red bi bijo da se prestaviš kolegama.
Hajrudin je inače moj komšija-jaran ali i novoizabrani prijesednik našeg pčelarskog udruženja "Vrijesak" Živinice.
Dobro nam došao i dobro druženje. :lol: :lol: :lol:
Avatar
Hajrudin Zivinice
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 01 tra 2011, 23:41
Lokacija: Živinice

Re: Slike propolis

Post Postao/la Hajrudin Zivinice »

Hvala Izete na dobrodošlici,
ma što se tiče predstavljanja nije problem bit će i to, sustigle obaveze, puno poslova oko pčela pa izrada ovih stranica za udruženje pa i moje lične stranice, ali sve po redu, bitno je da se započelo :D
Pozdrav ekipi na forumu!
Onaj ko u moru nebo gleda, taj na drvetu vidi ribe!
http://www.mojepcele.host56.com/
http://www.upvrijesakzivinice.comli.com/
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Slike propolis

Post Postao/la Mungos1212 »

http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Slike propolis

Post Postao/la Mungos1212 »

Stavite propolis u flašu i držite mjesec dana u autu ali ne na parkingu.
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Slike propolis

Post Postao/la Ismet »

Mungos1212 je napisao/la:Stavite propolis u flašu i držite mjesec dana u autu ali ne na parkingu.
može li malo jasnije o tome?
šta je pisac htio da kaže :-)
Dobru srcu sreća dođe.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Slike propolis

Post Postao/la inzenjer »

Ismet je napisao/la:
Mungos1212 je napisao/la:Stavite propolis u flašu i držite mjesec dana u autu ali ne na parkingu.
može li malo jasnije o tome?
šta je pisac htio da kaže :-)[/quot

Ma fazon je u tome sto pripremis otopinu i da je ne bi moro stalno mijesat,ubacis u gepek i mijesa se sama neprekidno u voznji, :D .
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Slike propolis

Post Postao/la Ismet »

inzenjer je napisao/la:
Ismet je napisao/la:
Mungos1212 je napisao/la:Stavite propolis u flašu i držite mjesec dana u autu ali ne na parkingu.
može li malo jasnije o tome?
šta je pisac htio da kaže :-)[/quot

Ma fazon je u tome sto pripremis otopinu i da je ne bi moro stalno mijesat,ubacis u gepek i mijesa se sama neprekidno u voznji, :D .
hvala inzenjeru na objašnjenju, fakat ne skontah da je u tome fazon.
nejse. :)
Dobru srcu sreća dođe.
Odgovorite