Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

pet-r
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 04 stu 2012, 17:54

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la pet-r »

Pozdravljam,
nije svejedno pad varroe od 98 % naprama padu varroe od 90 %.Hoćete li vi tretirati ovako ili onako meni bi trebalo biti svejedno,ali nije,htio sam vam samo skrenuti pažnju na razliku između oksalne kiseline i dihidrata oksalne kiseline.
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la inzenjer »

Haj nek neko objasni jel se od pocetka koristila oksalna il dihidrat oksalne ?? To ce rijesit sve nedoumice, mozda je tih 3.5% od pocetka bilo 3.5%dihidrata oksalne.
pet-r
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 04 stu 2012, 17:54

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la pet-r »

Pozdravljam,
u pčelarstvu se koristi dihidrat oksalne kiseline.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

pet-r je napisao/la:Pozdravljam,
u pčelarstvu se koristi dihidrat oksalne kiseline.
Ako mogu da pitam ,,koliko sada treba da se koristi dihidrata OK na 600+600 + ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pet-r
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 04 stu 2012, 17:54

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la pet-r »

Pozdravljam,

"da bi dobio 1 litru sirupa šećer:destilirana voda treba pomješati 600 grama šećera sa 600 mililitara vode,
u tu 1 litru sirupa se dodaje dihidrat oksalne kiseline.
Da bi se dobila koncetracija 2.6% oksalne kiseline treba dodati 37 grama dihidrata oksalne kiseline.
Da bi se dobila koncetracija 3.2% oksalne kiseline treba dodati 45 grama dihidrata oksalne kiseline.
Da bi se dobila koncetracija 3.6% oksalne kiseline treba dodati 50 grama dihidrata oksalne kiseline.
Da bi se dobila koncetracija 4.2% oksalne kiseline treba dodati 59 grama dihidrata oksalne kiseline.
Kapati 5 ml po punoj ulici,važno je ne predozirati."
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la senad »

pet-r je napisao/la:Pozdravljam,

"da bi dobio 1 litru sirupa šećer:destilirana voda treba pomješati 600 grama šećera sa 600 mililitara vode,
u tu 1 litru sirupa se dodaje dihidrat oksalne kiseline.
Da bi se dobila koncetracija 2.6% oksalne kiseline treba dodati 37 grama dihidrata oksalne kiseline.
Da bi se dobila koncetracija 3.2% oksalne kiseline treba dodati 45 grama dihidrata oksalne kiseline.
Da bi se dobila koncetracija 3.6% oksalne kiseline treba dodati 50 grama dihidrata oksalne kiseline.
Da bi se dobila koncetracija 4.2% oksalne kiseline treba dodati 59 grama dihidrata oksalne kiseline.
Kapati 5 ml po punoj ulici,važno je ne predozirati."
Kolega pet-r vi ste u vašem prehodnim postovima objasnili lijepo razliku imeđu čiste OK i dihidrata i da smo pravili greške oko proračuna.
Da li su ovo dozvoljene koncentracije ili je ova ofarbana prava obzirom da smo do sada ordinirali sa 35 gr. Stim da smo mi griješili i umjesto da dobijemo 35 gr čiste OK mi smo stavljali 35 dihidrata i tako dibijali manju koncentraciju!

Ja trenutno radim sa mnogo mnogo manje OK dihidrata volio bih znati koja je sada optimalna doza čiste OK odnosno dihidrata z a naše prilike.

I na HPS forumu očekivao sam od Zvonetas da se oglasi po ovom pitanju , nadam se da će se ovdje uključiti kao ekspert za OK da riješimo nedoumice. Koja je to univerzalna koncetracija dihidrata za naše prilike.

Ova saznanja i obrada podataka ohrabruje me da još više se posvetim eksperimentima sa OK .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
pet-r
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 04 stu 2012, 17:54

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la pet-r »

pozdravljam,
kod nas se preporuča 3.2 %
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la zvones »

U toku sam iako sam odsutan sa foruma nekoliko dana zbog kvara računara ( 2 puta ) . Povremeno sam ulazio preko nekog laptopa ali teško mi je pisati na njemu ,
pogotovo što nisam imao eksternog miša , pa je to mučenje.
Inače hvala Senadu , ali se ne bih nazvao ekspertom, premda ponešto znam o oksalnoj kiselini .
Što se tiče ovoga ja sam dosta pisao o oksalnoj kiselini i ne bih sad to isticao , pa ću navesti primjere drugih kao argumente .
Prvi argument je kolega Krešo . Ne tretira on napamet sa 3,5 % ili 2,5 % ok. , kako bi rekao pet-r, nego radi po preporuci, kako se već radi u Holandiji . Uz to kako
znamo, veliki je pristalica Liebiga , a kako smo vidjeli na videu , koji je priložio medonosa , Liebig oksalnom zaliva „junački“ .Sumnjam da bi tako radio sa jačom
koncetracijom , cca 60 ili 70 gr. na litar sirupa .

Kao drugi argument navodim dijelove pisanja iz Pčelara br. 9 iz 2004. g. pod naslovom , „ Primena oksalne kiseline u strategiji borbe protiv varoe „
Glavna veterinarska uprava bivšeg SSR-a je još 1983. godine(ispred svog vremena- primedba urednika) propisala uputstvo za za lečenje varoe sa 2%-im
rastvorom oksalne kiseline. Masovna primena oksalne kiseline u zemljama EU počela je posle 1995. Godine. Prvobitno je korišćena oksalna kiselina koncetracije od
5 % do 8 % , što je pored visoke efikasnosti rezultiralo i velikim gubicima pčela ( ili slabljenjem društava ) . Kasnije su koncetracije smanjene, ali je večina pčelarskih
instituta u EU , posle višegodišnjih istraživanja preporučila koncetraciju od 2% do 3 %. Naime za uslove centralne Evrope, preporučeno je 35 g oksalne kiseline na
jedan litar šečernog sirupa , a to je 2,5 % svedeno na bezvodni deo oksalne kiseline
(za proračun je molekulska težina 126,07 zaokruženo na 126 ). .........
Međutim večina čitalaca Pčelara, na osnovu jednostavnog matematičkog rezona, to tumači kao 3,5%-tni rastvor, što bi bilo tačno da nije u pitanju dihidrat oksalne
kiseline . Naime molekul dihidrata oksalne kiseline sadrži dva molekula vode, što se vidi iz sledeće formule : C2H2O4x2H2O.
Molekulska težina oksalne kiseline= 126 – 36 =90 (bezvodni dio ok ). Dokaz: ako je 126 : 90 = 35 : X , onda je X= 2,5 g/l , odnosno 2,5% .
O ovom načinu računanja , ja sam pisao na HP forumu , negdje 2009. I tada je to nazvano sitnjičarenjem. Ja sam se složio i tada i uvjek računam onako kako je
najprostije svima .

Treći argument je pisanje Rodoljuba Živadinovića u vezi razgovora sa Nanetti-em, copy i citat dijela članka :
R.Živadinović je napisao/la:Novosti o oksalnoj kiselini
Moramo da naglasimo da su radovi o oksalnoj kiselini izazvali najveću pažnju posetilaca Kongresa. Tražilo se mesto više, jer je nekoliko desetina ljudi stajalo. Gladni novih saznanja, pažljivo smo pratili izlaganja autora.
Najzanimljiviji nam je, naravno, bio Antonio Nanetti iz Italije (Consiglio per la Ricerca e la Sperimentazione in Agricoltura, Istituto Nazionale di Apicoltura, Bologna, ananetti@inapicoltura.org), jedan od najboljih poznavalaca oksalne kiseline. Na početku je rekao kako je oksalna kiselina veoma popularna u Evropi za tretiranje zajednica bez legla, jer je jeftina i efikasna, a pčele je dobro podnose. Najpopularnije su metode nakapavanja i sublimacije. Sublimacija je po njemu skupa i zahteva veće zaštitne mere prilikom tretmana. Za nakapavanje se u Italiji preporučuje rastvor oksalne kiseline koji sadrži 4,2% oksalne kiseline, što se dobija mešanjem 1 grama dihidrata oksalne kiseline u kristalu sa 10 mililitara vode i 10 grama šećera. Drugim rečima, u mešavinu jednog litra vode i jednog kilograma šećera treba sipati 100 grama dihidrata oksalne kiseline (tj. 60 grama na litar rastvora). Ovde moramo da napomenemo da se u eksperimentima na zapadu pokazalo da je ovo veoma visoka doza, i da može da škodi pčelama. Zato se i kod nas preporučuje 35 grama na litar rastvora.
Inače , bilo bi lijepo vidjeti da pet-r napiše, kako on tretira oksalnom kiselinom .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pet-r
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 11
Pridružen/a: 04 stu 2012, 17:54

Re: Formula za izradu otopine oksalne kiseline.

Post Postao/la pet-r »

Pozdravliam,
ja uglavnom sublimiram sa 1 gramom dihidrata oksalnekiseline 3 puta svakih 10 dana, obično počimam u januaru,ovakvo tretiranje je dovoljno za čitavu godinu,
Odgovorite