BeeVital Hive Clean

Odgovorite
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Ermin.ef. »

1 novembar citat iz mog dnevnika:
Od septembra ja nisam tretirao varou do sada, cekao sam da izađe posljednje leglo i tad sam tretirao i naumio sam da to bude zavrsni tretman umjesto oksalne. prije tretiranja dva dana sam pratio prirodan pad varoe i tu sam primjetio da je u jednom danu maksimalno opadalo 1-2 varoe po kosnici a na taj broj se dodaje jos 130 po nekim autorima tako da sam i predpostavljao da ih ima u prosjeku oko 200 po kosnici a toliko ih je BeeVital i oborio u posljednjih 8 dana od dana tretiranja a vjerujem da legla nije bilo kad sam tretirao ili ga ja nisam mogao primjetiti mozda neka neznatna kolicina.

Danas:
Budući da sam još prije Bajrama izvršio posljednji tretman BeeVitalom i da je varoa padala u prosjeku oko 150-200 po kosnici ipak sam se malo plasio da BeeVital nije dobro odradio svoj posao zato sam jucer testno dvije kosnice tretirao Oksalnom pa rekoh ako u njima bude varoe i druge dvije cu isto tako tretirati oksalnom. Danas sam išao vidjeti rezultate djelovanja oksalne kiseline. Na jacem društvu nije opala ni jedna varoa što me je jako iznenadilo inace na tom društvu ih je predhodno sa BeeVitalom opalo najviše pa i preko 200 komada. Na drugom društvu danas opale tri varoe, odlučio sam da ostale ne tretiram. Moji zaključci su sljedeci:

- Procjena broja varoe na osnovu prirodnog odumiranja gdje na svaku prirodno umrlu varou dodajemo 130 živih po prilicno je tacna. Jer sam prije tretiranja BeeVitalom to pratio, za dva dana od 2 do 3 su prirodno umirale u svim kosnicama.

- BeeVital je u vremenu bez legla oborio veliki procenat varoe iznad 95% (bar tako ja mislim) to je potvrdila oksalna danas.

- U vrijeme tretiranja BeeVitalom nije bilo legla temperatura 10 stepeni i niža i velika vlažnost zraka gusta magla i moje košnice u stiroporu sto je jos vise povecalo vlagu pa je tako BeeVital djelovao u idealnim uvjetima.

- Nakon BeeVitala puno otpada na podnici

- Nakon oksalne skoro nimalo.

- Pčele sam tretirao u augustu i septembru iskljucivo BeeVitalom i sve košnice su ovogodišnji rojevi.

- Da li ce biti gubitaka matica zbog BeeVitala a poslije oksalne vidjet cemo, nadam se da nece.

Koliko se moze osloniti na ovo moje pracenje neznam al bi dobro bilo kada bi se ovako tretiralo mozda 10 kosnica pa da se vide reultati. Moje je mišljenje da oksalna poslije BeeVitala nije potrebna ako se ispune potrebni uvjeti. Volio bi isprobati i ce-ha beenen oazu i ovako uporediti vjerujem da bi bili i bolji rezultati ako vec bolje od BeeVitala djeluje na vecim temperaturama.

p.s. oksalna napravljena u udruženju.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la sahista »

BeeVital je odlicno srestvo za obaranje Varroe.Treba raditi po propisu i nema problema.
Ermine,ako imas viska Beevitala radi kontrole ipak tretiraj jedno drustvo.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la balasevic »

imam problem bar ja mislim da je to problem imam dva drustva i tretirao sam ih neki dan beevitalom odnosno ima 24 sata od kad sam ih tretirao temperetura kad sam ih tretirao bila je oko 6-7 beevital sam ugriao na nekih 30 stupnjeva i polivao sam po ulicama u mene je beevitl bio u onim stikovima od 15 mil e sad moj problem je sto nema opale varove na uloscima od podnjace vec sam nasao samo jednu varo sta vi mislite da tretman nije uspio i da ponovim
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la sahista »

balasevic je napisao/la:imam problem bar ja mislim da je to problem imam dva drustva i tretirao sam ih neki dan beevitalom odnosno ima 24 sata od kad sam ih tretirao temperetura kad sam ih tretirao bila je oko 6-7 beevital sam ugriao na nekih 30 stupnjeva i polivao sam po ulicama u mene je beevitl bio u onim stikovima od 15 mil e sad moj problem je sto nema opale varove na uloscima od podnjace vec sam nasao samo jednu varo sta vi mislite da tretman nije uspio i da ponovim
Kada,ko i koje je srestvo koristeno prije ovoga tvog tretmana.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la balasevic »

sahista tretman je radjen u agustu taj ljetni tretman a odradjn je i beevitalom
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la sahista »

balasevic je napisao/la:sahista tretman je radjen u agustu taj ljetni tretman a odradjn je i beevitalom
Onda po meni nesto nije u redu.Ja bih ponovio tretman.Prosto je nemoguce da na zadnjem (zimskom )tretmanu otpadne samo jedna Varroa.Ipak ti odluci sta ces dalje ciniti.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:
balasevic je napisao/la:sahista tretman je radjen u agustu taj ljetni tretman a odradjn je i beevitalom
Onda po meni nesto nije u redu.Ja bih ponovio tretman.Prosto je nemoguce da na zadnjem (zimskom )tretmanu otpadne samo jedna Varroa.Ipak ti odluci sta ces dalje ciniti.
Pozdrav.
Teško je reči bilo šta bez fizičkog uvida na licu mjesta, a ponekad nisam siguran potpuno ni u ono što ja vidim kod sebe . Kako god , a na osnovu ranijih pisanja
Balaševića, sjećam se da je pisano , kako je pčele nabavio očišćene od varoe. To svakako treba uzeti uslovno ,kao i drugi dio , koliko je uspio skinuti varoe ljetos.
Ako se za pretpostavku uzme da je ipak ostalo malo i osnovna stvar , obzirom na trenutno stanje pčela, da ljetos , odnosno jesenas nisu išle puno u leglo, tada se
može sa dosta sigurnosti pretpostavit, da sada ima malo varoe . Ono što je napisao je sigurno ništa , ali vidit ćemo hoće li nešto pasti.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

balasevic je napisao/la:imam problem bar ja mislim da je to problem imam dva drustva i tretirao sam ih neki dan beevitalom odnosno ima 24 sata od kad sam ih tretirao temperetura kad sam ih tretirao bila je oko 6-7 beevital sam ugriao na nekih 30 stupnjeva i polivao sam po ulicama u mene je beevitl bio u onim stikovima od 15 mil e sad moj problem je sto nema opale varove na uloscima od podnjace vec sam nasao samo jednu varo sta vi mislite da tretman nije uspio i da ponovim
Pazi BeeVital ima 2 sredstva u stikovima. BeeVital Hive Clean se koristi za čišćenje varroe.
Dok drugi BeeVital Chalk brood je za uklanjanje krečnog legla.
Pazi koji upotrebljavaš jer ovaj chalk brood slabo obara varrou.
No može se dogoditi, a to je zabilježeno da ni BeeVital Hive Clean slabo obori varrou jer mi je izišao rok valjanja ili nije bio pravilno uskladišten.
Ako je svijež morao je oboriti varrou, a u vrijeme bez legla sa učinkom većim od 96 %.
BeeVital nesmi smrznuti i ne smije biti držan na suncu i prozoru.
Svijetlost razara njegove kiseline, a dugo otvoren oksidira i pada njegova kiselost.
Međutim i kao takav u ovo vrijeme da obori 1 varrou znak je da u društvu nema previše varroe.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la balasevic »

imam po jos jedan stick beevitala a nije smrzavo nije bio otvoren nije bio na suncu i jos to je taj hiva clen u mene je bio takav ja bi ponovio polivanje sta vi kazete
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

balasevic je napisao/la:imam po jos jedan stick beevitala a nije smrzavo nije bio otvoren nije bio na suncu i jos to je taj hiva clen u mene je bio takav ja bi ponovio polivanje sta vi kazete
Ako je sve u redu nije potrebno još polivati, Ako baš sumnjaš polivaj. Neće škoditi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la balasevic »

stipo pocetnik sam pa bas nemogu primjetiti jeli sve uredu ali mislim da jest jer nisam uocio da ima puno uginulig pcela na podnici svega par pcela a na njima nema varove i nisam primjetio da su pcele ostecene i takve stvari pa mislim da nebi trebalo biti varo
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
pčela
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 16
Pridružen/a: 22 sij 2011, 13:18

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la pčela »

Pozdrav,
posjedujem jednu bocu BieneWohl-a pa me zanima da li sada smijem s njim tretirati ovogodišnje rojeve i u kojoj mjeri?Pretpostavljam da ide 5ml po ulici pčela ili?
Nisam mogao naći temu pa pišem u ovoj jer mislim da su sličnog sastava,zamolio bih kolegu Stipu za odgovor a i ostale koji imaju neko iskustvo sa ovim preparatom!
Medno!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la Stipo »

pčela je napisao/la:Pozdrav,
posjedujem jednu bocu BieneWohl-a pa me zanima da li sada smijem s njim tretirati ovogodišnje rojeve i u kojoj mjeri?Pretpostavljam da ide 5ml po ulici pčela ili?
Nisam mogao naći temu pa pišem u ovoj jer mislim da su sličnog sastava,zamolio bih kolegu Stipu za odgovor a i ostale koji imaju neko iskustvo sa ovim preparatom!
Medno!
BieneWohl nisam koristio pa ti ne mogu reći.
Možda Senad zna.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega ja sam koristio obadva preparata.
Sustin je da su to skoro isti preparati.
Doziranje je isto.
MK
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: BeeVital Hive Clean

Post Postao/la lenas_bk »

Evo da malo podignem ovu temu iz prasine.
Pcelar sam pocetnikiKupio sam prirodne rojeve u 5 mjesecu
koje sam odmah tretirao sa varolikom.
Sad za jesenje tretiranje odlucio sam se za BeeVital.
Tri puta sam radio tretiranje,sve prema upustvu.
Varoe je jako malo opalo pri svakom tretiranju.
Po 3-5 kom.
Kod kolege koji je isto pocetnik ista svar.
Nas dvojica sva sretni,kontamo mladi rojevi zato nema varoe.
Prije sedam dana jedan stariji pcelar nagovori kolegu da uradi
tretiranje varolikom za svaki slucaj.
Nakon tog tretiranja kolega me zove i kaze mi da i ja tretiram
sa varolikom jer kod njega ih je puno opalo.
Odradim I imam sta vidjeti.
Minimum 30 do max 70 varoa po kosnicama(8 kosnica)
E sad zasto ih je beevital slabo obarao.
I moj I kolegin BeeVital kupljeni su pipovoj trgovini u Sarajevu.
Odgovorite