mliječna kiselina(m.k)

pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

Ja sam u 2012 radio n ovaj način sa dvadesetak društava i naravno da ih nisam tretirao do jeseni možda sam neke stvari mogao uradit i bolje, rojeve nisam tretirao m.k već o.k, u proizvodnom drustvu je osto okvir sa leglom a ostalo sam povadio. Mislim da je dobro to sa blokadom matice i ...... ali u tom slučaju opet imamo problem sa velikim utruškom vremena, a kad izvadimo leglo na ovaj način mislim da smo uradili dovoljno do jeseni što se tiče proizvodni a rojevi nisu problem...
SPAHA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 49
Pridružen/a: 30 srp 2012, 00:23
Lokacija: sarajevo

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la SPAHA »

kako se pokazalo ovih 20 drustava poslije oduzimanja legla u pasi i dalje u razvoju,jeli bilo stagniranja u junu julu,predpostavljam da je leglo uzeto u pocetkom maja.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

Naj važnije je da nisam primjetio da su slabije od ostali.. Bilo je tu još nekih dodatnih kombinacija koje su uglavnom povezane sa situaciom u tom momentu tačnije vremenu, tad je bila jutarnja 4 stepena a pčele dovezo na bagrem i kadulju, kiša i td.. Nisam baš sve detalje "pokupio" šot sam sebi zamjeram jer bile su na terenu a i žene mi nedaju mira :D :D ...
Na planinskoj livadi nisam mogao uočiti razliku jer su med "trpale" gdje su stigle...
Pojačao sam ih prije selidbe na planinu na jednostavan način, napisat ću žurim....
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

Kad sam izvdio leglo iz košnica na treći sandug sam postavio podnicu nešto tipa sneglerove i na tu podnicu 4-ti LR nastavak u koji sam stavljao po 8 do 9 okvirova legla sa pripadajućom pčelom i sreća da su imali kvalitetne vjence sa medom, prije selidbe na livadu rojevi koji su formirani prije 20 danabili su prepuni pčele a mene je mučilo isto pitajne jesam li oslabio proizvodna dr. odlučio sam da sve rojeve sklonim sa proizvodni dr. i tako daje izletnica završila u društvima ispod a rojevi su mi bili od velike koristi tokom sezone, nekoliko sam ih zazimio a druge sam spoio pred kraj ljeta sa društvima koja su trebala zamjenu matice.
SPAHA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 49
Pridružen/a: 30 srp 2012, 00:23
Lokacija: sarajevo

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la SPAHA »

kolega sa foruma je govorio da bi se po izdvajanju legla i proizvodna drustva mogla tretirati protiv varoe(OK) u plodistu pred medobranje,jer je to momenat kada su bez legla i bilo bi ucinkovito,a nebi imalo uticaja(ili neznatno) na medista.ulaz na mat.resetki zatvoriti.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

Da, prva stvar u tom periodu kad tretirate tako jaka društva treba vam preko 100 ml rastvora o.k nemam toliko iskustva pa neznam je li to previše a naravno i to sam radio, do kraja marta znat ću na čemu sam. Čuo sam dosta priča da o.k šteti ali u granicama može i ide. Možda bi m.k u ovom slučaju bila bolje rješenje s tim da imamo taj neki uređaj da ne otvaramo košnice i recimo izmeđe plodišta i medišta nešto sličn Avramovoj podnici, kažem slično jer ne mora biti indentična ako nije dvomatično i bila bi jednostavna, tada ne bi morali podizata medišne nastavke jednostavno bi ih fizički odvjili od plodišta bez otvaranja košnica, bez ovog poda i a.zamagljivanja kao što kolega reče i 5 društava bi bili previše.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la zvones »

pot je napisao/la:Da, prva stvar u tom periodu kad tretirate tako jaka društva treba vam preko 100 ml rastvora o.k nemam toliko iskustva pa neznam je li to previše a naravno i to sam radio, do kraja marta znat ću na čemu sam. Čuo sam dosta priča da o.k šteti ali u granicama može i ide. Možda bi m.k u ovom slučaju bila bolje rješenje s tim da imamo taj neki uređaj da ne otvaramo košnice i recimo izmeđe plodišta i medišta nešto sličn Avramovoj podnici, kažem slično jer ne mora biti indentična ako nije dvomatično i bila bi jednostavna, tada ne bi morali podizata medišne nastavke jednostavno bi ih fizički odvjili od plodišta bez otvaranja košnica, bez ovog poda i a.zamagljivanja kao što kolega reče i 5 društava bi bili previše.
Pot jasno mi je što si mislio sa Avramovom podnicom ali mi nije jasno na koju si kiselinu mislio u njoj. Ovdje se pisalo o mliječnoj kiselini (m.k.), kako naslov kaže, a
pretpostavljam da si ti mislio na mravlju kiselinu u podnici. Mravlja kiselina ima jedan nedostatak o kojem se nikad nepiše ( osim da nekad istjera pčele van ) , a to je
da ima vrlo jak miris. Isti nedostatak imaju i eterična ulja i u vezi toga isto tako nema ispitivanja o štetnosti za pčele. Zbog toga nikad nebi stavljao mravlju kiselinu
pčelama u vrijeme razvoja jer bi uticala da se slabije osjete mirisi (feromoni ) društva i naravno matice .
Što se tiče oksalne kiseline u konkretnom slučaju, nikako nije potrebno 100 ml , nego najviše 40 ml iz razloga što se trebaju tretirati samo okviri u kojima je leglo .
U vezi ovoga bi trebalo još ponešto razjasniti, ali tema je mliječna kiselina o kojoj opet malo znam jer je dosad nisam mogao nabaviti , a medonosa je dosta jasno
pisao i razjasnio uglavnom sve .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

Kolega Zvones ova priča se dobrim djelom temelji na vašim izlaganjima, jesmo malo skrenuli sa teme, ali tako je to i u životu pa može malo i ovdje, ja sam govorio o Avramovoj podnici između plodišta i medišta gdje bi se za vrijeme tretmana mliječnom ubacila npr. lesonit ploču da što manje kiseline ode u medište, ovo je neko moje razmišljanje nisam radio možda i ne bi smanjili koncentaciu mliječne u medu ali eto možda bi to mogli ispitat ali mislim da nije ni potrebno tretirat proizvodna društva u tom periodu ako smo izvadili okvirove sa leglom. Mravlju koristim samo da vidim koliko djeluju druga sredstva jer ako joj "ugodimo" djeluje super ali pošto je to kod nas nemoguće pogotova za tri tretmana uvjek jedan ne prđe kako bi trebalo. Mogla bi za rojeve bez legla jedan kvaletan tretman ali brate moj nos je nešt ne voli :D .
U maju 2012 tretiro sam o.k nekoliko društava koja su imala dva LR nastavka sa leglom i otud i onih 100 ml, naravno ova društva su pojačana...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la zvones »

pot je napisao/la:Kolega Zvones ova priča se dobrim djelom temelji na vašim izlaganjima, jesmo malo skrenuli sa teme, ali tako je to i u životu pa može malo i ovdje, ja sam govorio o Avramovoj podnici između plodišta i medišta gdje bi se za vrijeme tretmana mliječnom ubacila npr. lesonit ploču da što manje kiseline ode u medište, ovo je neko moje razmišljanje nisam radio možda i ne bi smanjili koncentaciu mliječne u medu ali eto možda bi to mogli ispitat ali mislim da nije ni potrebno tretirat proizvodna društva u tom periodu ako smo izvadili okvirove sa leglom. Mravlju koristim samo da vidim koliko djeluju druga sredstva jer ako joj "ugodimo" djeluje super ali pošto je to kod nas nemoguće pogotova za tri tretmana uvjek jedan ne prđe kako bi trebalo. Mogla bi za rojeve bez legla jedan kvaletan tretman ali brate moj nos je nešt ne voli :D .
U maju 2012 tretiro sam o.k nekoliko društava koja su imala dva LR nastavka sa leglom i otud i onih 100 ml, naravno ova društva su pojačana...
Sad sam te bolje razumio . Puno je posla zbog vađenja legla i vrcanja meda (kad paša krene) za špricanje okvira mliječnom kiselinom.Također otvaranje leta na matičnoj
rešetki, kao i Avramovoj univerzalnoj podnici uslovilo bi da se pčele u medištu osjećaju obezmatičene, pa zbog toga mislim da leto na medištu ne treba otvarati barem dva
dana, ćime bi sve pčele prolazile kroz plodište i zbog toga ako se tretira potrebno je samo plodište. Činjenica je da vađenjem legla ide i veći dio varoe uz njega, a također
i dio na pčelama hraniteljicama , tako da u principu i nije neophodno tretirati ta društva, pogotovo zbog velikog posla koji se treba obaviti relativno brzo. Što se tiče ovih
društava, naravno da se mogu pojačavati i kasnije, a netreba smetnuti sa uma da za mjesec dana postoje nukleusi sa mladim maticama što daje mnogobrojne mogučnosti.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

Upotpunosti se slažem kolega...
Ja moram još jednom napomenut onaj uređaj mislim da bi sa njim rješili puno toga, mliječnu bi po svemu sudeći mogli koristiti bez zaštitne opreme jer njena magla ne bi naškodila a i da stavimo masku nije problem i nećemo naškodit matici i to su osnovni razlozi što mislim da je mliječna dio rješenje.
Nadam se da će i kolege pustit u prodaju svoje ljekove ali do tada da ne bude "skapaj kenjče........." i naravno još ako budu djelovali...
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

Mliječna kiselina se navodno može nabavit u Sarajevu na Malti u trgovina ili šta već, zove Semikem ili nešto slično i radi se o m.k u tečnom stanju, neznam je li namjenjena za pčelarstvo i ima li tu neki "fazon".
Jdan naš pčelar mi kaže da traži m.k u čvrstom stanju jer je planira upotrbit pomoću uređaja za isparavanje o.k (da se sad stručno ne izražavam) i kaže da tako može tj. da dleluje, čito sam negdje da su eksperimentalno koristili m.k na druge načine u odnosu na direktno prskanje po pčelama i da nije dalo dobar rezultat. E, haj ti sad budi pametan :D . Opet moram "žrtvovat" nekoliko društava i zasukat rukave...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la zvones »

pot je napisao/la:Mliječna kiselina se navodno može nabavit u Sarajevu na Malti u trgovina ili šta već, zove Semikem ili nešto slično i radi se o m.k u tečnom stanju, neznam je li namjenjena za pčelarstvo i ima li tu neki "fazon".
Jdan naš pčelar mi kaže da traži m.k u čvrstom stanju jer je planira upotrbit pomoću uređaja za isparavanje o.k (da se sad stručno ne izražavam) i kaže da tako može tj. da dleluje, čito sam negdje da su eksperimentalno koristili m.k na druge načine u odnosu na direktno prskanje po pčelama i da nije dalo dobar rezultat. E, haj ti sad budi pametan :D . Opet moram "žrtvovat" nekoliko društava i zasukat rukave...
Semikem nije normalna trgovina da uđeš i kupiš , nego se naručuje uglavnom elektronskim putem i plača preko računa. Kod njih se uglavnom snabdjevaju apoteke i drugi koji
rade proizvodima na bazi neke kemije . Davno sam kod njih nešto nabavljao i rekao nikad više i uz to "popio" neke priče . Inače radni prostor i skladište im je neka stračara na sporednom putu uz sami most na Dolac Malti , nemože se profulit .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

zvones je napisao/la:Semikem nije normalna trgovina da uđeš i kupiš , nego se naručuje uglavnom elektronskim putem i plača preko računa. Kod njih se uglavnom snabdjevaju apoteke i drugi koji
rade proizvodima na bazi neke kemije . Davno sam kod njih nešto nabavljao i rekao nikad više i uz to "popio" neke priče . Inače radni prostor i skladište im je neka stračara na sporednom putu uz sami most na Dolac Malti , nemože se profulit .
Ja ću je vjerovatno fulat :D . Zamolio sam jednog trgovca po struci agronom da nabavi m.k (ako je neko uvozi neće biti problem), volio bi da je mogu nabavit kad god mi zatreba, da ne moram tražit nekog da mi nabavlja ispod ruke..
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la zvones »

pot je napisao/la:
zvones je napisao/la:Semikem nije normalna trgovina da uđeš i kupiš , nego se naručuje uglavnom elektronskim putem i plača preko računa. Kod njih se uglavnom snabdjevaju apoteke i drugi koji
rade proizvodima na bazi neke kemije . Davno sam kod njih nešto nabavljao i rekao nikad više i uz to "popio" neke priče . Inače radni prostor i skladište im je neka stračara na sporednom putu uz sami most na Dolac Malti , nemože se profulit .
Ja ću je vjerovatno fulat :D . Zamolio sam jednog trgovca po struci agronom da nabavi m.k (ako je neko uvozi neće biti problem), volio bi da je mogu nabavit kad god mi zatreba, da ne moram tražit nekog da mi nabavlja ispod ruke..
Vjerovatno rade na veliko i vidi se užurbanost u radu . Ako ti kolega direktno i ne nabavi nek traži knjižicu sa proizvodima , a možda dobije i bez traženja. Kažem
da se nemože pogriješiti , jer pred samim mostom (na Malti preko Miljacke prema Hrasnu ) silazi sporedni put , a Semikem je prva vrlo stara kuća sa desne strane
u dosta lošem stanju. Sa lijeve strane je rijeka , tako da nema greške .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: mliječna kiselina(m.k)

Post Postao/la pot »

Ako nabavim javim da znate da je ima, prepustit ću to drugu.......
Odgovorite